| < Czerwiec 2017 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
statystyka Artykuły Najlepsze Blogi
niedziela, 18 czerwca 2017

Jeden z czytelników słusznie zauważył, iż w poprzednim wpisie nie napisalam, gdzie kupować bilety na przejazd środkami komunikacji miejskiej. Piszę więc... Mozliwości jest kilka, lecz dwie wyłącznie dla osób posiadających włoski numer telefonu, bo z numerem polskim nie działa. Są to: zakup na oficjalnej stronie ARST lub używając aplikacji DropTicket.Turyście pozostają trzy rozwiązania: tradycyjne Tabacchi lub edicola (nie wszystkie, tutaj lista), automaty - na całej Sardynii jest ich zaledwie 18 albo u kierowcy, ale wówczas trzeba liczyć się z dopłatą, która zależy od długości trasy. Pamiętajcie, aby bilety skasować, bo inaczej będą nieważne i ryzykujecie karę!

07:33, polonia-sardynia
Link Komentarze (1) »
piątek, 16 czerwca 2017

Bilet na samolot kupiony, mieszkanie lub hotel zarezerwowane. Pozostaje pytanie: wypożyczać samochód czy nie? Ja zawsze polecam wypożyczenie auta, przynajmniej na kilka dni, nie tylko dla wygody, ale głównie dlatego, że do wielu miejsc na Sardynii transport publiczny nie dociera albo połączenia są źle skomunikowane. Banalnym przykładem niech będzie wioska Barumini, gdzie znajduje się chyba najsłynnniejszy sardyński nurag Su Nuraxi. Z Cagliari dojeżdża tam jeden autobus dziennie. Wyjazd z Cagliari o 14 30, dojazd 16 18 (prawie dwie godziny na pokonanie niecałych 70 km). Powrót... 6 10 rano. Tak więc, wypożyczając auto wydacie więcej, ale za to zaoszczędzicie na czasie, zwłaszcza jeśli macie zamiar trochę wyspę pozwiedzać, a nie tylko leżakować na plaży. Nie mniej jednak...

Risultati immagini per arst

Nie mniej jednak Sardynię da się zwiedzić korzystając wyłącznie z transportu publicznego. Trzeba będzie oczywiście w tym wypadku dostosować sobie trasę zwiedzania do najlogiczniejszych, najefektywniejszych połączeń. Jednak... nie zawsze dojedziecie tam, gdzie sobie wymarzyliście. Usługi transportowe na Sardynii świadczą:

Azienda Regionale Sarda Trasporti znana pod skrótem ARSTktóra obejmuje autobusową komunikację międzymiastową (servizi extraurbani), komunikację miejską TPL (trasporto publico locale) w miastach Alghero, Carbonia, Iglesias, Macomer, Oristano, usługi kolejowe TPL na trasach Sassari-Alghero, Macomer-Nuoro, Monserrato - Isili, metrocagliari oraz metrosassari (tramwaje w Cagliari i Sassari). Tutaj rozkład jazdy (trzeba kliknąć w literkę, na którą zaczyna się nazwa miejscowości, do której chccecie dojechać.) 

trenitalia - włoskie koleje państwowe, które świadcza usługi na trasach Cagliari - Sassari (ok. 3h, euro 16,50), Cagliari - Olbia (ok. 3,5h, euro 18), Sassari - Olbia (ok. 1,45h, euro 8,10), Cagliari - Iglesias (ok. 1h, euro 4,30 )

oraz liczne autobusowe firmy prywatne, np. Sunny Lines Elite Services, która między innymi zawiezie was z Olbii do Costa Smeralda (Szmaragdowego Wybrzeża), Careddu Autoservizi (np. Tempio - Cagliari). Turmotravel (Olbia - Cagliari),  Mereu, (np. San Gavino Monreale - Portovesme), TourBaire (np. Cagliari - Capoterra).

Od 1 września 2016 Region Sardynia nareszcie wprowadził nowe zasady korzystania z transportu publicznego. Mają one za cel zachęcenie ludzi do korzystania z tej formy podróży. Dokładne informacje (w języku włoskim) znajdziecie w tej oto broszurce. Jednymi z najważniejszych zmian są: wprowadzenie biletu abonamentowego na okaziciela oraz ujednolicenie taryf na terenie całej Sardynii. W praktyce oznacza to, że bilet (np. tygodniowy) można sobie przekazywać w okresie jego ważności (oczywiście równocześnie nie mogą na jednym bilecie jechać dwie osoby) oraz, że zapłacicie tyle samo za przejazd autobusem w różnych miejscowościach. 

Rodzje biletów: CS = Corsa Semplice = zwykły czasowy do 90 minut w mieście (urbana) lub na trasę poza miastem (extraurbana), integrata (zintegrowana na tramwaj + autobus) w Cagliari i Sassari, CS 12 = karnet 12 przejazdowy, warunki j.w., BG = biglietto giornaliero (bilet dzienny, 24 h od momentu skasowania); ASI = abbonamento settimanale impersonale = abonament tygodniowy AMI = abbonamento mensile impersonale = abonament miesięczny, AAI = abbonamento annuoale impersonale = abonament roczny (wszystkie na okaziciela).

Przykładowe ceny w euro dla Cagliari oraz Sassari (w innych miejscowościach jest trochę taniej):

CS - 1,30, CS12 - 13, BG - 3,30 (dopłata za kupno w autobusie - 50 centów),

1-10 km: ASI - 12, AMI - 34,50, 11 - 20 km ASI - 15,50, AMI - 55

Zintegrowany CTM+trenitalia - do 20 km AMI - 45, do 30 km - 55

Teraz nie pozostaje wam nic innego, jak zaplanować waszą sardyńską podróż!

23:02, polonia-sardynia
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 01 czerwca 2017

Jeśli Państwo planujecie przyjazd na Sardynię i jeszcze nie znaleźliście nocleegu, to polecam moje własne mieszkanie w Olbii. 

Słoneczne, przytulne, z drewnianą podłogą. Powierzchnia 70m2 plus 25m2 (dwie werandy - na jednej z nich znajdują się stół i krzesła, więc można tam zjadać posiłki). Na mieszkanie składają się: duży pokój dzienny z aneksem kuchennym, dwie sypialnie, dwie łazienki (w jednej wanna, w drugiej prysznic), mała pralnia. W jednej sypialni znajduje się łóżko małżeńskie (można spać na nim we trójkę z małym dzieckiem - powiedzmy do 7 lat), w drugiej dwa łóżka polowe, w pokoju dziennym nierozkładany tapczan. Pierwsze piętro bez windy w małym condominium, w spokojnej okolicy, przy ślepej uliczce. Do mieszkania przynależy ogrodzone miejsce parkingowe. Mimo bliskości centrum wieczorami słychać śpiew ptaków, cykady i pobekiwanie owiec! Jest wi-fi, nie ma telewizora ani klimatyzacji, lecz mieszkanie jest dobrze izolowane. Wystarczy wziąć przykład z Sardyńczyków: na noc zostawić okna otwarte, rano zasunąć żaluzje, zamknąć okiennice i mieszkanie pozostanie chłodne. Max 4 osoby (ew. 5, jeśli są dzieci). Mieszkanie znajduje się 450 – 650 metrów od przystanków autobusów miejskich (nr 1, 2, 5) dojeżdżających na lotnisko i plaże (Porto Rotondo, Porto Istana). 15 min autem od lotniska, 10 min od portu. 10 min pieszo od głównej ulicy (Viale Aldo Moro), 2 min pieszo od supersamu, 10 min pieszo do pizzeri, w której pracuje Polka.

Mieszkanie jest wolne: 02 - 11 VI, 20 - 24 VI, 21 - 25 VII, 3 - 8 VIII, 17 - 31 VIII

10:31, polonia-sardynia , zakwaterowanie
Link Komentarze (6) »

W wielu domach to tradycja: przywiezienie z egzotycznej plaży trochę piasku lub muszelek. Można potem popatrzeć, podotykać, powspominać. Jednak będąc na sardyńskich plażach absolutnie nie zabierajcie się za zbieranie "pamiątek". Jest to zabronione, a jeśli guardia forestale (leśnicy) was przyłapią, słono za to zapłacicie. Mandat kosztuje od 1.549 do 9.296 euro! Pamiętajcie, że kontroli możecie zostać poddani również na lotnisku, a właściwiej byłoby powiedzieć, że przede wszystkim na lotnisku. 

sabbia rubata 

To surowe prawo (articolo 1162, codice di navigazione) zostało wprowadzone (i jest egzekwowane bezlitośnie), bowiem wieloletnie wywożenie piasku czy kamyków z niektórych plaż spowodowało ich prawie całkowite zniknięcie (patrz: Spiaggia Rosa na wyspie Budelli). Tak więc apeluję ponownie: tarzajcie się w piasku ile wlezie, masujcie sobie stopy na kwarcowych kamykach Is Arutas, szukajcie muszelek, lecz broń was panie boże! nie wynoście niczego, bo nagle koszt waszych wymarzonych wakacji może kilkakrotnie się zwiększyć!