| < Styczeń 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
statystyka Artykuły Najlepsze Blogi

aktualności

środa, 24 maja 2017

Podaję za portalem Fly4free: loty Wizzairem z Warszawy (Chopin) do Alghero (Fertilia) za około 50 euro to naprawdę gratka, ale musicie się pospieszyć z decyzją, bo nie sądzę, by oferta na takim poziomie potrwała długo. A jeśli - o tym pisałam ostatnio - będziecie mieli problemy ze znalezieniem noclegów, napiszcie na: polonia-sardynia@gazeta.pl, może coś się znajdzie. 

23:13, polonia-sardynia , aktualności
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 07 maja 2017

W piątek wystartowała setna edycja wyścigu kolarskiego "Giro d'Italia".

Giro dItalia

 Po pierwszych dwóch etapach: Alghero - Olbia, Olbia - Tortolì, dzisiaj stuletni wyścig przejedzie przez ziemię stulatków: sardyński region Ogliastra. Niektórzy czekali od samego rana:

O sardyńskiej długowieczności już na blogu pisałam; zainteresowanych zapraszam do lektury.

Szkoda tylko, że będąc już (sardyńskim) emigrantem nie dane mi uczestniczyć w tym wydarzeniu....

zdjęcia: Fabrizio Caggiari, którego polecam na wycieczki w okolicach Olieny.  Organizuje wyprawy jeepem, obiad z pasterzami itp. Jest świetnie przygotowanym przewodnikiem.  

Tagi: sport
12:00, polonia-sardynia , aktualności
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 07 marca 2017

Niepogoda nie oszczędza Sardynii. Dzisiaj silny mistral spowodował odwołanie niektórych lotów oraz opóźnienia promów. Nie zazdroszczę tym, którzy na nich "bujali się" czekając na zacumowanie. Rzecz, w obecności wiatru dochodzącego do 140 km/godz., niełatwa - na wyspie La Maddalena zerwało się kilka cum jachtów. 

 © ANSA

Dotknięta zwłaszcza Sardynia północna. Nocą w Sassari z jednego z domów spadł dach. W Castelsardo wiatr i fale zatopiły siedem łodzi i zerwały kawałek molo. Pospadały licznie drzewa i słupy wysokiego napięcia. 

Il tetto crollato sulle auto in via...

Tak, nasz sardyński mistral tak pożądany przez wind- i kitesurfistów nieźle się dał we znaki! 

Jeśli chcielibyście zobaczyć kilka filmików z tego wietrzego spektaklu, to zajrzyjcie tutaj.

Info i zdjęcia za LaNuova Sardegna. 

19:25, polonia-sardynia , aktualności
Link Dodaj komentarz »
środa, 18 maja 2016

Nie trzeba do tego danych statystycznych - choć i te przytoczę - wystarczy się rozejrzeć i posłuchać, by zauważyć, że regularnie wzrasta ilość Polaków odwiedzających Sardynię. Dotychczasowe cele naszych podróży wakacyjnych: Egipt, Maroko, Turcja, Tunezja a nawet Grecja, głównie z powodu napiętej sytuacji politycznej, stają się zbyt niebezpieczne. Chorwacja i Wyspy Kanaryjskie są już Polakom od lat znane, Sardynia ciągle pozostaje nowością, wyspą nieznaną i magiczną, i to właśnie chce wykorzystać sardyńska Izba Przemysłowo-Handlowa, która właśnie nawiązała współpracę z klubem Bfc

pelosa

W roku 2016 przyjadą na Sardynię małe grupy "testujące", w przyszłym roku planuje się przyjazd 150 osób tygodniowo przez 6 tygodni, a w latach kolejnych 250 - przez 8 tygodni. 

porto ferro

Przewiduje się, iż w tym roku Włochy będą trzecią w kolejności destynacją turystyczną dla Polaków, po Chorwacji i Hiszpanii. Turyści polscy są jedenastą najliczniejszą grupą sardyńskiego rynku turystycznego (rok 2015) Nastąpił wzrost w stosunku do roku 2014 o 18,42%, kiedy to wyspę odwiedziło 18.350 rodaków; w roku 2015 ich ilość wyniosła 22.305. Średnia długość pobytu to 4,8 dni. 

źródło: castedduonline.it 

Jeśli jesteście miłośnikami sportów wodnych, a w szczególności wind i kitesurfingu, to na Sardynii znajdziecie polskie bazy, np. "Sky High" w Porto Botte (południe wyspy) lub "Windsurf village" w Porto Pollo (póółnoc). 

Z zapytaniami o wynajem mieszkań, dotyczącymi pobytu na wyspie oraz o organizowane wycieczki na Sardynii dla osób prywatnych i grup (jestem licencjonowanycm przewodnikiem Regionu Sardegna) możecie do mnie Państwo pisać na: polonia-sardynia@gazeta.pl

Tagi: morze sport
17:22, polonia-sardynia , aktualności
Link Komentarze (3) »
poniedziałek, 02 maja 2016

Cena niewiarygodna? Biorąc pod uwagę ceny nieruchomości na wyspie, a tym bardziej na Costa Smeralda jak najbardziej. Niewiarygodna, lecz prawdziwa. 

panorama Ollolai:

ollolai

Z inicjatywą wyszedł burmistrz miasteczka Ollolai Efisio Arbau. Inicjatywa na Sardynii nowa, ale nie we Włoszech, gdzie już kilka miejscowości zdecydowało się na taki krok. Ma na celu zapobieżenie wyludnianiu i starzeniu się małych miast i wsi, położonych zazwyczaj w niezbyt atrakcyjnych, zwłaszcza z punktu widzenia rynku pracy, okolicach.

olloolai

Kupujący (może być nim każdy, zarówno podmiot prywatny, jak i spółki) zobowiązuje się do wyremontowania nieruchomości na koszt własny. Nie ma obowiązku rezydencji. Jeśli ktoś z czytelników jest zainteresowany, to odsyłam do oficjalnej dokumentacji na stronie gminy Ollolai. 

piekne dziewczyny

Położone prawie na tysiącu metrów wysokości n.p.m. Ollolai liczy sobie ok. tysiąca trzystu mieszkańców. W większości podeszłych wiekiem. Nie braknie tam jednak pięknych dziewcząt i kobiet, co widać powyżej. Wbrew temu, co sugeruje zdjęcie nie przesiadują na progach domów tradycyjnie wystrojone. Takimi można je zobaczyć przy okazji ważnych świąt i uroczystości, np. 1 września podczas obchodów święta Bazylego Wielkiego. Dziś religijne Ollolai jeszcze w VI w.n.e. było ostatnim przyczółkiem pogaństwa na Sardynii. To w jego okolicach, na wzgórzu Santu Basili mieszkał podobno Ospiton, przywódca "Barbarzyńskich" plemion (Barbaricini), do którego w roku 594 papież Grzegorz I wystosował prośbę o oszczędzenie jego misjonarzy: Felice i Ciriaco. (W końcu "Barbarzyńcy" jeszcze pod wodza Ospitona przyjęli oficjalnie chrześcijaństwo.)

Nad miasteczkiem znajduje się tzw. sardyńskie okno, punkt, (Sa Punta Manna) (1126 m.n..m.), z którego  w pogodne dni widać Morze Tyrreńskie na wschodzie i Morze Sardyńskie na zachodzie wyspy. 

arnold i franco

Jednak największą chyba siurpryzą jest fakt, iż jednym z mieszkańców Ollolai (honorowe obywatelstwo) jest Arnold Schwarzeneger. Otrzymał je w dowód uznania jego przyjaźni z Franco Columbu, światowej sławy kulturystą. Poznali się podczas zawodów w Niemczech dokąd Franco wyjechał w poszukiwaniu pracy, i stali nierozłącznymi przyjaciółmi. Dziś były Mr Universe mieszka w Los Angeles, a ty możesz mieszkać w jego Ollolai! ;)

zdjęcia: http://ilgiornaleoff.ilgiornale.it/,  http://www.prolocoollolai.it/, 

Z zapytaniami o wynajem mieszkań, dotyczącymi pobytu na wyspie oraz o organizowane wycieczki na Sardynii dla osób prywatnych i grup (jestem licencjonowanycm przewodnikiem Regionu Sardegna) możecie do mnie Państwo pisać na: polonia-sardynia@gazeta.pl

23:37, polonia-sardynia , aktualności
Link Dodaj komentarz »
środa, 06 kwietnia 2016

Jak co roku wiosną okazja nie do przegapienia: sardyńskie muzea i zabytki za darmo! Nie wszystkie i nie codziennie, wyłącznie w weekendy. Coraz więcej jednak gmin przystępuje do tego chwalebnego programu otwierając podwoje swoich "skarbów",również tych normalnie zamkniętych, turystom. W tym roku akcja trwa od 23 kwietnia do 29 maja

 saccargia

na zdjęciu bazylika Saccargia w okolicach Sassari

Oto linki do poszczególnych dat, pod którymi znajdziecie informacje o gminach, w których można zwiedzić zabytki, muzea, kościoły i inne atrakcje.

23 - 24 04 2016: Carloforte, Milis, Sant'Antioco, Sardara.

07 - 08 05 2016: Alghero, Capoterra, Carbonia, Gonnosfanadiga, Marrubiu, Oristano, Pula, Sadali, San Gavino Moneale, Sanluri, Sassari, Villasimius

14 - 15 05 2016: Arbus, Bosa, Cagliari, Guspini, Lunamatrona, Ozieri, Padria, San Giovanni Suergiu, Sennori, Serramanna

21 - 22 05 2016: Cuglieri, Dolianova, Iglesias, Olbia, Portoscuso, Porto Torres, Quartucciu, Siddi, Villanovafranca

28  - 29 05 2016: Buggeru, Ploaghe, Quartu Sant'Elena, Selargius, Serdiana, Settimo San Pietro, Telti, Tortoli-Arbatax, Usini

Z zapytaniami o wynajem mieszkań, dotyczącymi pobytu na wyspie oraz o organizowane wycieczki na Sardynii dla osób prywatnych i grup (jestem licencjonowanycm przewodnikiem Regionu Sardegna) możecie do mnie Państwo pisać na: polonia-sardynia@gazeta.pl

11:27, polonia-sardynia , aktualności
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 10 marca 2016

Tak, proszę Czytelników, według GSTC (Global Sustainable Tourism Council) południowa Sardynia (gminy Cagliari, Domus de Maria, Muravera, Pula i Villasimius) jest w Europie najlepszym celem dla ekologicznie zaangażowanych turystów. W wyścigu o palmę pierwszeństwa Sardynia pokonała ponad dwustu kandydatów i, by zwyciężyć, musiała spełnić rygorystyczne normy dotyczące ochrony środowiska, lokalnej społeczności i tożsamości. Zapoczątkowany w 2013 roku przez Uniwersytet w Caglairi projekt “Visit South Sardinia, Destination Management Organization”, w którym współpracowały wymienione gminy, organizacje turstyczne oraz uniwersytet przyniósł nadspodziewanie pozytywny rezultat. Zakładał zintegrowaną współpracę tych instytucji, co na Sardynii - świadczę o tym osobiście - jest rzeczą dość wyjątkową. Sardyńczycy to raczej indywidualiści, nieskorzy do współpracy, tu raczej "każdy sobie rzepkę skrobie", niż kooperuje dla wspólnego, nie zawsze wymiernego - money! - rezultatu.  Tym bardziej cieszy! :)

villasimius

środa, 03 lutego 2016

Jak to często w życiu bywa, mam dla was, drodzy Czytelnicy, dwie wieści: jedną dobrą, drugą złą. Którą chcecie najpierw? 

Zła: Od 1 listopada 2016 Ryanair wycofuje się ze swojej bazy w Alghero (oraz z Crotone), a co za tym idzie tnie połączenia. Z jedenastu zostaną trzy: Milano Bergamo, Bologna i Pisa. Powodem, wg kolosa przewozów powietrznych, jest decyzja rządu włoskiego o zwiększeniu podatku za pasażera (a właściwie za bilet) o prawie 40%, z 6,50 euro do 9 euro w celu zasilenia kas integracyjnych dla ex pilotów Alitalia. Ta decyzja z pewnością uderzy nie tylko w Sardyńczyków, którzy teoretycznie mają prawo do tzw. continuità territoriale czyli ciągłości terytorialnej - zniżek na loty i promy na, jak określają resztę Włoch - kontynent, ale w turystów, którzy będa mieli znacznie mniejsze szanse dotarcia na wyspę. Zlikwidowane połączenia w przybliżeniu są "odpowiedzialne" za około 700 tysięcy turystów, którzy prawdopodobnie już się tu nie pokażą, a wraz z nimi zniknie część źródła dochodów dla pracowników branży turystycznej (mnie!). W związku z całym tym zamieszaniem Izba Gospodarcza północnej Sardynii zdecydowała się na niebywały krok: zaczęła zbiórkę pieniędzy (już chyba z miesiąc temu), by zatrzymać jak najwięcej połączeń. Na ile im się uda? Do akcji przyłączyły się sztandarowe postaci sardyńskiej sztuki: Paolo Fresu (trębacz) oraz Antonio Marras (projektant mody). 

Dobra: Ryanair zapowiedział loty z Gdańska do Mediolanu Bergamo, skąd na Sardynię przysłowiowy rzut beretem. Loty zaczną się 1 listopada. Jak łatwo się domyślić, będzie to jedna z tych "przełożonych" tras "skradzionych" Alghero. Dobrze, że Wizzair zdecydował się na nowe połączenia z Katowic i Warszawy!

wtorek, 22 grudnia 2015

Tak pięknego grudnia na Sardynii od dawna nie było. O właśnie takiego:

plaża Pelosa, STintino

Słonko świeci, milutko, cieplutko (12 - 18 st.) i zupełnie bezdeszczowo. Dzieciaki się cieszą. Po szkole "trzymam straż" na boisku przez co najmniej pół godziny, bo mój syn musi przecież w piłkę pograć. I fakt, szkoda takich pięknych, prawdziwie polskozłotojesiennych dni marnować. Pozasezonowi turyści też szczęśliwi. Tylko kto z ziemią ma na co dzień styczność zaczyna z dezaprobatą głową kręcić. Jego zaniepokojenie niestety potwierdzają oficjalne komunikaty: na Sardynii zaistniało poważne ryzyko suszy. 

flumineddu

Nie żeby Sardyńczycy nie byli do tego przyzwyczajeni. Trudne warunki pogodowe, susza w miesiącach letnich oraz niszczycielskie ulewne deszcze w miesiącach zimowych powodujące powstawanie tymczasowych rwących potoków i zalegających bagnisk, siedlisk malarii, towarzyszyły im przez całą historię, aż do początków XX wieku, kiedy to niejaki inżynier Angelo Omodeo zaproponował uregulowanie niedostatku-nadmiaru wody poprzez budowę tam na rzekach. Jego dziełem jest m.in. tama na rzece Tirso, której postawienie spowodowało utworzenie jeziora Omodeo, na długo największego sztucznego zbiornika wodnego w Europie. 

jezioro liscia

Dzisiaj na Sardynii jest 38 sztucznych jezior - rezerwuarów wodnych, które mogą pomieścić ponad 1,6 miliardów metrów sześciennych wody. I tylko jedno jezioro naturalne - niewielkie Baratz leżące "na zapleczu" plaży Porto Ferro kilkanaście kilometrów od Alghero. Normalnie wody zgromadzonej w tych zbiornikach wystarcza bez problemów. W tym roku jednak przedłużający się brak opadów powoduje coraz drastyczniejsze opadanie jej poziomu. Szczególnie narażona jest Sardynia północna, która czerpie z jezior Coghinas i Liscia. Technicy ostrzegają, że jeśli w najbliższych tygodniach nie spadnie deszcz (lub śnieg lub cokolwiek mokrego!) to za miesiąc z kranów nie skapnie nawet kropelka.  

zdjęcia: własne, Roberto Salgo i La Nuova Sardegna

Odpowiadając na liczne zapytania już niedługo umieszczę na blogu mieszkania/apartamenty/domki do wynajęcia na Sardynii. 

Wszelkie zapytania proszę kierować na mail: polonia-sardynia@gazeta.pl 


Tagi: industria
23:52, polonia-sardynia , aktualności
Link Komentarze (2) »