| < Luty 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      
statystyka Artykuły Najlepsze Blogi

aktualności

środa, 21 lutego 2018

Na Sardynii trudno jest jednoznacznie zdecydować która z plaż jest "naj". Tym bardziej, iż jest w czym przebierać: ślicznych plaż pełno tutaj jak ulęgałek. Tym nie mniej kilka spośród nich pojawia się nieodmiennie w rankingach, np. Cala Goloritzè, Cala Mariolu, Cala Luna, Punta Molents, Cala Coticcio, Spiaggia del Principe czy La Pelosa. Są to w większości małe zatoki z niemożliwie szmaragdową lub turkusową, czyściutką wodą, wypełnione miałkim, białym piaskiem i obramowane gęstą ciemnozieloną makią, która porasta okoliczne skały czy klify. Słowem: uosobienie rajskiego zakątka. Ich piękno co roku zwaba coraz więcej urlopowiczów, co przy ich delikatnym ekosystemie może się okazać wręcz zgubne. By te perły natury nie uległy kompletnemu, nieodwracalnemu zniszczeniu podejmuje się różne środki zaradcze: wysokie opłaty za parking (np. Brandinchi), dzienny limit osób (np. Bidderosa) albo całkowity zakaz wstępu (np. Spiaggia Rosa na wyspie Budelli).

 plaża pelosa

Rada Miejska gminy Stintino, na której terenie leży słynna La Pelosa (na zdjęciu powyżej), rozmyśla nad  wprowadzeniem zakazu wnoszenia na plażę ręczników, toreb i przenośnych lodówek, bo to do nich właśnie przyczepia się cenny piasek.  Do tego obowiązkowe będzie mycie stóp przy wyjściu. Może się to wydawać przesadą, lecz w 2017 roku były dni, gdy przez niewielką łachę piasku tworzącą plażę przewijało się 7 tysięcy osób! To prawie czterokrotnie więcej niż “próg bezpieczeństwa”  w wysokości 1250 – 1300 osób/dzień ustalony przez włoski Wyższy Instytut Badań i Ochrony Środowiska (Istituto Superiore per la Protezione e la Ricerca Ambientale). Burmistrz ma nadzieję, iż dzięki tej akcji plaża dotrwa do października roku 2019, na kiedy to przewidziano prace mające na celu odtworzenie systemu wydm i ich powiązań funkcjonalnych z plażą. Prace podzielono na pięć etapów (koszt 18 milionów euro), z których na dwa pierwsze są już fundusze. W praktyce oznacza to, iż zlikwidowany zostanie ok. kilometr biegnącej wzdłuż wybrzeża ulicy (Viale La Pelosa), od skrzyżowania przy restauracji Gabbiano, w górę aż do Pelosetta, a w jej miejscu powstaną drewniane, zawieszone nad ziemią kładki. Ma to ułatwić “wymianę” piasku oraz reaktywować wydmy.

źródło: La Nuova Sardegna

środa, 24 maja 2017

Podaję za portalem Fly4free: loty Wizzairem z Warszawy (Chopin) do Alghero (Fertilia) za około 50 euro to naprawdę gratka, ale musicie się pospieszyć z decyzją, bo nie sądzę, by oferta na takim poziomie potrwała długo. A jeśli - o tym pisałam ostatnio - będziecie mieli problemy ze znalezieniem noclegów, napiszcie na: polonia-sardynia@gazeta.pl, może coś się znajdzie. 

23:13, polonia-sardynia , aktualności
Link Komentarze (1) »
niedziela, 07 maja 2017

W piątek wystartowała setna edycja wyścigu kolarskiego "Giro d'Italia".

Giro dItalia

 Po pierwszych dwóch etapach: Alghero - Olbia, Olbia - Tortolì, dzisiaj stuletni wyścig przejedzie przez ziemię stulatków: sardyński region Ogliastra. Niektórzy czekali od samego rana:

O sardyńskiej długowieczności już na blogu pisałam; zainteresowanych zapraszam do lektury.

Szkoda tylko, że będąc już (sardyńskim) emigrantem nie dane mi uczestniczyć w tym wydarzeniu....

zdjęcia: Fabrizio Caggiari, którego polecam na wycieczki w okolicach Olieny.  Organizuje wyprawy jeepem, obiad z pasterzami itp. Jest świetnie przygotowanym przewodnikiem.  

Tagi: sport
12:00, polonia-sardynia , aktualności
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 07 marca 2017

Niepogoda nie oszczędza Sardynii. Dzisiaj silny mistral spowodował odwołanie niektórych lotów oraz opóźnienia promów. Nie zazdroszczę tym, którzy na nich "bujali się" czekając na zacumowanie. Rzecz, w obecności wiatru dochodzącego do 140 km/godz., niełatwa - na wyspie La Maddalena zerwało się kilka cum jachtów. 

 © ANSA

Dotknięta zwłaszcza Sardynia północna. Nocą w Sassari z jednego z domów spadł dach. W Castelsardo wiatr i fale zatopiły siedem łodzi i zerwały kawałek molo. Pospadały licznie drzewa i słupy wysokiego napięcia. 

Il tetto crollato sulle auto in via...

Tak, nasz sardyński mistral tak pożądany przez wind- i kitesurfistów nieźle się dał we znaki! 

Jeśli chcielibyście zobaczyć kilka filmików z tego wietrzego spektaklu, to zajrzyjcie tutaj.

Info i zdjęcia za LaNuova Sardegna. 

19:25, polonia-sardynia , aktualności
Link Dodaj komentarz »
środa, 18 maja 2016

Nie trzeba do tego danych statystycznych - choć i te przytoczę - wystarczy się rozejrzeć i posłuchać, by zauważyć, że regularnie wzrasta ilość Polaków odwiedzających Sardynię. Dotychczasowe cele naszych podróży wakacyjnych: Egipt, Maroko, Turcja, Tunezja a nawet Grecja, głównie z powodu napiętej sytuacji politycznej, stają się zbyt niebezpieczne. Chorwacja i Wyspy Kanaryjskie są już Polakom od lat znane, Sardynia ciągle pozostaje nowością, wyspą nieznaną i magiczną, i to właśnie chce wykorzystać sardyńska Izba Przemysłowo-Handlowa, która właśnie nawiązała współpracę z klubem Bfc

pelosa

W roku 2016 przyjadą na Sardynię małe grupy "testujące", w przyszłym roku planuje się przyjazd 150 osób tygodniowo przez 6 tygodni, a w latach kolejnych 250 - przez 8 tygodni. 

porto ferro

Przewiduje się, iż w tym roku Włochy będą trzecią w kolejności destynacją turystyczną dla Polaków, po Chorwacji i Hiszpanii. Turyści polscy są jedenastą najliczniejszą grupą sardyńskiego rynku turystycznego (rok 2015) Nastąpił wzrost w stosunku do roku 2014 o 18,42%, kiedy to wyspę odwiedziło 18.350 rodaków; w roku 2015 ich ilość wyniosła 22.305. Średnia długość pobytu to 4,8 dni. 

źródło: castedduonline.it 

Jeśli jesteście miłośnikami sportów wodnych, a w szczególności wind i kitesurfingu, to na Sardynii znajdziecie polskie bazy, np. "Sky High" w Porto Botte (południe wyspy) lub "Windsurf village" w Porto Pollo (póółnoc). 

Z zapytaniami o wynajem mieszkań, dotyczącymi pobytu na wyspie oraz o organizowane wycieczki na Sardynii dla osób prywatnych i grup (jestem licencjonowanycm przewodnikiem Regionu Sardegna) możecie do mnie Państwo pisać na: polonia-sardynia@gazeta.pl

Tagi: morze sport
17:22, polonia-sardynia , aktualności
Link Komentarze (3) »
poniedziałek, 02 maja 2016

Cena niewiarygodna? Biorąc pod uwagę ceny nieruchomości na wyspie, a tym bardziej na Costa Smeralda jak najbardziej. Niewiarygodna, lecz prawdziwa. 

panorama Ollolai:

ollolai

Z inicjatywą wyszedł burmistrz miasteczka Ollolai Efisio Arbau. Inicjatywa na Sardynii nowa, ale nie we Włoszech, gdzie już kilka miejscowości zdecydowało się na taki krok. Ma na celu zapobieżenie wyludnianiu i starzeniu się małych miast i wsi, położonych zazwyczaj w niezbyt atrakcyjnych, zwłaszcza z punktu widzenia rynku pracy, okolicach.

olloolai

Kupujący (może być nim każdy, zarówno podmiot prywatny, jak i spółki) zobowiązuje się do wyremontowania nieruchomości na koszt własny. Nie ma obowiązku rezydencji. Jeśli ktoś z czytelników jest zainteresowany, to odsyłam do oficjalnej dokumentacji na stronie gminy Ollolai. 

piekne dziewczyny

Położone prawie na tysiącu metrów wysokości n.p.m. Ollolai liczy sobie ok. tysiąca trzystu mieszkańców. W większości podeszłych wiekiem. Nie braknie tam jednak pięknych dziewcząt i kobiet, co widać powyżej. Wbrew temu, co sugeruje zdjęcie nie przesiadują na progach domów tradycyjnie wystrojone. Takimi można je zobaczyć przy okazji ważnych świąt i uroczystości, np. 1 września podczas obchodów święta Bazylego Wielkiego. Dziś religijne Ollolai jeszcze w VI w.n.e. było ostatnim przyczółkiem pogaństwa na Sardynii. To w jego okolicach, na wzgórzu Santu Basili mieszkał podobno Ospiton, przywódca "Barbarzyńskich" plemion (Barbaricini), do którego w roku 594 papież Grzegorz I wystosował prośbę o oszczędzenie jego misjonarzy: Felice i Ciriaco. (W końcu "Barbarzyńcy" jeszcze pod wodza Ospitona przyjęli oficjalnie chrześcijaństwo.)

Nad miasteczkiem znajduje się tzw. sardyńskie okno, punkt, (Sa Punta Manna) (1126 m.n..m.), z którego  w pogodne dni widać Morze Tyrreńskie na wschodzie i Morze Sardyńskie na zachodzie wyspy. 

arnold i franco

Jednak największą chyba siurpryzą jest fakt, iż jednym z mieszkańców Ollolai (honorowe obywatelstwo) jest Arnold Schwarzeneger. Otrzymał je w dowód uznania jego przyjaźni z Franco Columbu, światowej sławy kulturystą. Poznali się podczas zawodów w Niemczech dokąd Franco wyjechał w poszukiwaniu pracy, i stali nierozłącznymi przyjaciółmi. Dziś były Mr Universe mieszka w Los Angeles, a ty możesz mieszkać w jego Ollolai! ;)

zdjęcia: http://ilgiornaleoff.ilgiornale.it/,  http://www.prolocoollolai.it/, 

Z zapytaniami o wynajem mieszkań, dotyczącymi pobytu na wyspie oraz o organizowane wycieczki na Sardynii dla osób prywatnych i grup (jestem licencjonowanycm przewodnikiem Regionu Sardegna) możecie do mnie Państwo pisać na: polonia-sardynia@gazeta.pl

23:37, polonia-sardynia , aktualności
Link Dodaj komentarz »
środa, 06 kwietnia 2016

Jak co roku wiosną okazja nie do przegapienia: sardyńskie muzea i zabytki za darmo! Nie wszystkie i nie codziennie, wyłącznie w weekendy. Coraz więcej jednak gmin przystępuje do tego chwalebnego programu otwierając podwoje swoich "skarbów",również tych normalnie zamkniętych, turystom. W tym roku akcja trwa od 23 kwietnia do 29 maja

 saccargia

na zdjęciu bazylika Saccargia w okolicach Sassari

Oto linki do poszczególnych dat, pod którymi znajdziecie informacje o gminach, w których można zwiedzić zabytki, muzea, kościoły i inne atrakcje.

23 - 24 04 2016: Carloforte, Milis, Sant'Antioco, Sardara.

07 - 08 05 2016: Alghero, Capoterra, Carbonia, Gonnosfanadiga, Marrubiu, Oristano, Pula, Sadali, San Gavino Moneale, Sanluri, Sassari, Villasimius

14 - 15 05 2016: Arbus, Bosa, Cagliari, Guspini, Lunamatrona, Ozieri, Padria, San Giovanni Suergiu, Sennori, Serramanna

21 - 22 05 2016: Cuglieri, Dolianova, Iglesias, Olbia, Portoscuso, Porto Torres, Quartucciu, Siddi, Villanovafranca

28  - 29 05 2016: Buggeru, Ploaghe, Quartu Sant'Elena, Selargius, Serdiana, Settimo San Pietro, Telti, Tortoli-Arbatax, Usini

Z zapytaniami o wynajem mieszkań, dotyczącymi pobytu na wyspie oraz o organizowane wycieczki na Sardynii dla osób prywatnych i grup (jestem licencjonowanycm przewodnikiem Regionu Sardegna) możecie do mnie Państwo pisać na: polonia-sardynia@gazeta.pl

11:27, polonia-sardynia , aktualności
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 10 marca 2016

Tak, proszę Czytelników, według GSTC (Global Sustainable Tourism Council) południowa Sardynia (gminy Cagliari, Domus de Maria, Muravera, Pula i Villasimius) jest w Europie najlepszym celem dla ekologicznie zaangażowanych turystów. W wyścigu o palmę pierwszeństwa Sardynia pokonała ponad dwustu kandydatów i, by zwyciężyć, musiała spełnić rygorystyczne normy dotyczące ochrony środowiska, lokalnej społeczności i tożsamości. Zapoczątkowany w 2013 roku przez Uniwersytet w Caglairi projekt “Visit South Sardinia, Destination Management Organization”, w którym współpracowały wymienione gminy, organizacje turstyczne oraz uniwersytet przyniósł nadspodziewanie pozytywny rezultat. Zakładał zintegrowaną współpracę tych instytucji, co na Sardynii - świadczę o tym osobiście - jest rzeczą dość wyjątkową. Sardyńczycy to raczej indywidualiści, nieskorzy do współpracy, tu raczej "każdy sobie rzepkę skrobie", niż kooperuje dla wspólnego, nie zawsze wymiernego - money! - rezultatu.  Tym bardziej cieszy! :)

villasimius

środa, 03 lutego 2016

Jak to często w życiu bywa, mam dla was, drodzy Czytelnicy, dwie wieści: jedną dobrą, drugą złą. Którą chcecie najpierw? 

Zła: Od 1 listopada 2016 Ryanair wycofuje się ze swojej bazy w Alghero (oraz z Crotone), a co za tym idzie tnie połączenia. Z jedenastu zostaną trzy: Milano Bergamo, Bologna i Pisa. Powodem, wg kolosa przewozów powietrznych, jest decyzja rządu włoskiego o zwiększeniu podatku za pasażera (a właściwie za bilet) o prawie 40%, z 6,50 euro do 9 euro w celu zasilenia kas integracyjnych dla ex pilotów Alitalia. Ta decyzja z pewnością uderzy nie tylko w Sardyńczyków, którzy teoretycznie mają prawo do tzw. continuità territoriale czyli ciągłości terytorialnej - zniżek na loty i promy na, jak określają resztę Włoch - kontynent, ale w turystów, którzy będa mieli znacznie mniejsze szanse dotarcia na wyspę. Zlikwidowane połączenia w przybliżeniu są "odpowiedzialne" za około 700 tysięcy turystów, którzy prawdopodobnie już się tu nie pokażą, a wraz z nimi zniknie część źródła dochodów dla pracowników branży turystycznej (mnie!). W związku z całym tym zamieszaniem Izba Gospodarcza północnej Sardynii zdecydowała się na niebywały krok: zaczęła zbiórkę pieniędzy (już chyba z miesiąc temu), by zatrzymać jak najwięcej połączeń. Na ile im się uda? Do akcji przyłączyły się sztandarowe postaci sardyńskiej sztuki: Paolo Fresu (trębacz) oraz Antonio Marras (projektant mody). 

Dobra: Ryanair zapowiedział loty z Gdańska do Mediolanu Bergamo, skąd na Sardynię przysłowiowy rzut beretem. Loty zaczną się 1 listopada. Jak łatwo się domyślić, będzie to jedna z tych "przełożonych" tras "skradzionych" Alghero. Dobrze, że Wizzair zdecydował się na nowe połączenia z Katowic i Warszawy!

wtorek, 22 grudnia 2015

Tak pięknego grudnia na Sardynii od dawna nie było. O właśnie takiego:

plaża Pelosa, STintino

Słonko świeci, milutko, cieplutko (12 - 18 st.) i zupełnie bezdeszczowo. Dzieciaki się cieszą. Po szkole "trzymam straż" na boisku przez co najmniej pół godziny, bo mój syn musi przecież w piłkę pograć. I fakt, szkoda takich pięknych, prawdziwie polskozłotojesiennych dni marnować. Pozasezonowi turyści też szczęśliwi. Tylko kto z ziemią ma na co dzień styczność zaczyna z dezaprobatą głową kręcić. Jego zaniepokojenie niestety potwierdzają oficjalne komunikaty: na Sardynii zaistniało poważne ryzyko suszy. 

flumineddu

Nie żeby Sardyńczycy nie byli do tego przyzwyczajeni. Trudne warunki pogodowe, susza w miesiącach letnich oraz niszczycielskie ulewne deszcze w miesiącach zimowych powodujące powstawanie tymczasowych rwących potoków i zalegających bagnisk, siedlisk malarii, towarzyszyły im przez całą historię, aż do początków XX wieku, kiedy to niejaki inżynier Angelo Omodeo zaproponował uregulowanie niedostatku-nadmiaru wody poprzez budowę tam na rzekach. Jego dziełem jest m.in. tama na rzece Tirso, której postawienie spowodowało utworzenie jeziora Omodeo, na długo największego sztucznego zbiornika wodnego w Europie. 

jezioro liscia

Dzisiaj na Sardynii jest 38 sztucznych jezior - rezerwuarów wodnych, które mogą pomieścić ponad 1,6 miliardów metrów sześciennych wody. I tylko jedno jezioro naturalne - niewielkie Baratz leżące "na zapleczu" plaży Porto Ferro kilkanaście kilometrów od Alghero. Normalnie wody zgromadzonej w tych zbiornikach wystarcza bez problemów. W tym roku jednak przedłużający się brak opadów powoduje coraz drastyczniejsze opadanie jej poziomu. Szczególnie narażona jest Sardynia północna, która czerpie z jezior Coghinas i Liscia. Technicy ostrzegają, że jeśli w najbliższych tygodniach nie spadnie deszcz (lub śnieg lub cokolwiek mokrego!) to za miesiąc z kranów nie skapnie nawet kropelka.  

zdjęcia: własne, Roberto Salgo i La Nuova Sardegna

Odpowiadając na liczne zapytania już niedługo umieszczę na blogu mieszkania/apartamenty/domki do wynajęcia na Sardynii. 

Wszelkie zapytania proszę kierować na mail: polonia-sardynia@gazeta.pl 


Tagi: industria
23:52, polonia-sardynia , aktualności
Link Komentarze (2) »