| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
statystyka Artykuły Najlepsze Blogi

polonia sardyńska

środa, 16 kwietnia 2014

Informuję zainteresowanych, iż w Wielką Sobotę, o godz. 16 00, w kaplicy przy kościele La Salette w Olbii odbędzie się tradycyjne poświęcenie pokarmów. Celebrantem będzie ksiądz Jacek z San Pantaleo. 

jaja

Każdy jest mile widziany!

19:08, polonia-sardynia , polonia sardyńska
Link Komentarze (2) »
niedziela, 03 czerwca 2012

We wtorek o godzinie 17 00 znany sardyński muzyk, Piero Marras zaśpiewa we włoskiej Izbie Reprezentantów (Camera dei Deputati) koncert "Una voce per Rossella". Poświęcony będzie Rosselli Urru, wolontariuszce z Samugheo, która od października zeszłego roku jest w rękach porywaczy. Koncert został zorganizowany przez stowarzyszenie "Presenza" z Nuoro. Będą na nim obecni również rodzice Rosselli. Z nimi prywatnie przed koncertem porozmawia przewodniczący izby (presidente) Gianfranco Fini.

rosslla urru

Niestety, o ile w telewizji włoskiej dużo się mówiło o innych porwanych lub uwięzionych (np. dwójce żołnierzy Massimiliano Latorre i Salvatore Girone w więzieniu indyjskich, tutaj jeszcze gorace wieści), a tyle o Rosselli cicho. Miejmy nadzieję, że ten koncert, na którym swą obecność zapowiedział - i jest szczególnie oczekiwany - minister spraw zagranicznych Giulio Terzi nie tylko nagłośni sprawę Rosselli, ale i przyczyni się do przedsięwzięcia kroków w celu jej uwolnienia. Już kilkakrotnie wzbudzana pogłoskami o uwolnieniu nadzieja zostawała brutalnie dławiona. Miejmy nadzieję, że następnym razem tak nie będzie!

Koncert będzie można oglądać na żywo na stronie internetowej Izby.

Tutaj zapowiedź koncertu w videolina.

08:50, polonia-sardynia , polonia sardyńska
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 29 marca 2012

Był rok 1892, gdy niewielka grupka adwokatów z Sassari, sympatyków republiki, postanowiła uczynić dziennikiem to, co od kilku miesięcy, funkcjonowało jako tygodnik. Nazwano go "La Nuova Sardegna"  (Nowa Sardynia). W pierwszym numerze gazety założyciele życzyli sobie, czytelnikom i ukochanej Sardynii: "Aby nasza droga wyspa się odnawiała, by pozostawała w zdrowiu intelektualnym i moralnym oraz by prosperowała i była płodną." Życzenie, które pozostaje aktualne również dzisiaj.

 okładka gazety

Mija 120 lat działalności "La Nuova Sardegna", choć dla porządku należało by odjąć lata między 1926 i 1947, kiedy to dziennik został zawieszony za działalnść antyfaszystowską. Początkowo, w 1925r.  prokurator nie przychyla się do żądania faszystów, by zamknąć "La Nuova". Sami więc dbają o to, by dziennik nie odcierał do czytelników - przechwytują go wczesnymi rankami w drodze do kiosków, siłą konfiskują i palą. W 1947 "La Nuova" rodzi się po raz drugi i kontynuuje swą działalność opozycyjną wobec rządu przypisując sobie rolę sumienia narodu sardyńskiego.  

Z okazji rocznicy Gruppo Espresso - wydawca dziennika - postanowił zmienić jego szatę graficzną, by, jak wyjaśnia:  uczynić gazetę bardziej jasną, kompletną, nowoczesną i równocześnie bardziej dostosowaną do wymogów współczesnego wyzwania, jakie przynosi ze sobą internet, gdzie nieustannie rośnie grupa naszych czytelników. To pomoże także dziennikarzom na łatwiejszą interakcję między gazetą papierową i gazetą wirtualną.

strona zdjęcia

16:26, polonia-sardynia , polonia sardyńska
Link Dodaj komentarz »
środa, 28 marca 2012

 relikwiarz jana pawła drugiego

Kiedy na Sardynii się mówi "Papa" (Papież) nie trzeba tłumaczyć - wiadmo, że chodzi o Jana Pawła II. Czciciele Błogosławionego doczekali się wreszcie niebywałego wydarzenia: jego relikwie zagościły na Wyspie. Najpierw ampułka z kroplą krwi gościła w Katedrze w Cagliari, by potem pojechać do prowincji Nuoro, m.in. do Siniscoli, Bitti oraz więzienia Mamone. Zwłaszcza tam przybycie relikwii było wyczekiwane z utęsknieniem - znak szczególnej troski, którą Papież otaczał więźniów - wyrzutków społeczeństwa.

18:47, polonia-sardynia , polonia sardyńska
Link Dodaj komentarz »
sobota, 10 marca 2012

Nieznany jest ciągle los Rosselli Urru. 8go marca w jej rodzinnej miejscowości - Samugheo - odbył się pochód w intencji jej uwolnienia. Ogromne było zaangażowanie mieszkańców, zarówno dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Jako wyraz solidarności w niebo poleciało dwa tysiące balników. Dzień wcześniej prezydent Sardynii Ugo Cappellacci odwiedził rodziców Rosselli w ich domu. Nie wiadomo, co im powiedział. Cokolwiek by to było nie sprawi, że ich córka wróci. W tych wypadkach liczą się nie słowa, lecz działania. Miejmy nadzieję, że przyniosą spodziewane efekty. Rossella jest w rękach porywaczy od 140 dni.

16:29, polonia-sardynia , polonia sardyńska
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 04 marca 2012

Podajemy za "La Nuova Sardegna":

Po prawie czterech miesiącach w niewoli Rossella Urru podobno została uwolniona. Poinformowała o tym wczoraj rano telewizja Al Jazeera. Wiadomości nie potwierdza rząd włoski. Po pierwszych wyrazach radości rodzina Rosselli zamilkła i ostrożnie czeka. Niepotwierdzone źródła podają, iż Rossellę wymieniono na więźnia-terrorystę uwięzionego w Mali.

21:54, polonia-sardynia , polonia sardyńska
Link Komentarze (1) »
środa, 29 lutego 2012

My również dołączamy do akcji bloggerów, która ma na celu zwrócenie uwagi na przypadek Roselli Urru - sardyńskiej wolontariuszki porwanej cztery miesięcy temu w Algerii. Od czasu do czasu pojawiają się głosy o jej uwolnieniu, lecz niestety okazują się bezpodstawne. Akcja ma na celu także "poruszenie" rządu włoskiego, bowiem, szczerze, nie wziął sobie losu Roselli do serca...

Tutaj link dla tych, którzy chcieliby dogłębniej zapoznać się ze sprawą.

17:58, polonia-sardynia , polonia sardyńska
Link Komentarze (1) »
piątek, 13 stycznia 2012

Jak co roku w Mamoiada odbędzie się słynna procesja Mamuthones oraz Issohadores. Święto zacznie się rozpaleniem ogni ku czci świętego Antoniego (Su Pesperu) w poniedziałek o godzinie 16tej, 16go stycznia. 

17go stycznia o godzinie 14 30 rozpocznie się ubieranie Mamuthones i Issohadores, którzy w godzinę później zejdą w procesji.

Dla tych, którzy mają ochotę się wybrać mapka.

00:23, polonia-sardynia , polonia sardyńska
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 15 kwietnia 2010

Msza sw. w intencji ofiar prezydenckiego samolotu odbedzie sie w sobote 17-stego kwietnia o godz.17.00 w kaplicy kosciola La Salette w Olbii,zapraszamy wszystkich.

Brygida Narloch

11:13, polonia-sardynia , polonia sardyńska
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 01 kwietnia 2010

Informujemy zainteresowanych, ze w Olbii w Wielka Sobote odbedzie sie swiecenie pokarmow. Godzina 17 00, kosciol La Salette.

16:34, polonia-sardynia , polonia sardyńska
Link Komentarze (1) »
 
1 , 2 , 3 , 4