| < Styczeń 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
statystyka Artykuły Najlepsze Blogi
poniedziałek, 18 września 2017

Jeśli ktoś wybiera się jesienią na Sardynię, to jako bazę polecam moje mieszkanie w Olbii

Słoneczne, przytulne, z drewnianą podłogą. Powierzchnia 70m2 plus 25m2 (dwie werandy - na jednej z nich znajdują się stół i krzesła, więc można tam zjadać posiłki). Na mieszkanie składają się: duży pokój dzienny z aneksem kuchennym, dwie sypialnie, dwie łazienki (w jednej wanna, w drugiej prysznic), mała pralnia. W jednej sypialni znajduje się łóżko małżeńskie (można spać na nim we trójkę z małym dzieckiem - powiedzmy do 7 lat), w drugiej dwa łóżka polowe, w pokoju dziennym nierozkładany tapczan. Pierwsze piętro bez windy w małym condominium, w spokojnej okolicy, przy ślepej uliczce. Do mieszkania przynależy ogrodzone miejsce parkingowe. Mimo bliskości centrum wieczorami słychać śpiew ptaków, cykady i pobekiwanie owiec. :) Jest wi-fi, nie ma telewizora ani klimatyzacji, lecz mieszkanie jest dobrze izolowane. Wystarczy wziąć przykład z Sardyńczyków: na noc zostawić okna otwarte, rano zasunąć żaluzje, zamknąć okiennice i mieszkanie pozostanie chłodne. Max 4 osoby (ew. 5, jeśli są dzieci). Mieszkanie znajduje się 450 – 650 metrów od przystanków autobusów miejskich (nr 1, 2, 5) dojeżdżających na lotnisko i plaże (Porto Rotondo, Porto Istana). 15 min autem od lotniska, 10 min od portu. 10 min pieszo od głównej ulicy (Viale Aldo Moro), 2 min pieszo od supersamu, 10 min pieszo do pizzeri, w której pracuje Polka, Ania.CENNIK za dobę: 2 os/40 euro, 3 os/50 euro, 4 osoby 60 euro. Do ceny należy doliczyć koszt końcowego sprzątania 50 euro. 

Oprócz telewizji oraz zmywarki jest wszystko, czego potrzeba do spędzenia spokojnych wakacji: garnki, patelnie, talerze etc, pościel, ręczniki domowe, ręczniki plażowe, trochę zabawek, książki w jęz. polskim do czytania na miejscu. Nic więc nie trzeba ze soba przywozić. 

10:34, polonia-sardynia
Link Komentarze (1) »
niedziela, 18 czerwca 2017

Jeden z czytelników słusznie zauważył, iż w poprzednim wpisie nie napisalam, gdzie kupować bilety na przejazd środkami komunikacji miejskiej. Piszę więc... Mozliwości jest kilka, lecz dwie wyłącznie dla osób posiadających włoski numer telefonu, bo z numerem polskim nie działa. Są to: zakup na oficjalnej stronie ARST lub używając aplikacji DropTicket.Turyście pozostają trzy rozwiązania: tradycyjne Tabacchi lub edicola (nie wszystkie, tutaj lista), automaty - na całej Sardynii jest ich zaledwie 18 albo u kierowcy, ale wówczas trzeba liczyć się z dopłatą, która zależy od długości trasy. Pamiętajcie, aby bilety skasować, bo inaczej będą nieważne i ryzykujecie karę!

07:33, polonia-sardynia
Link Komentarze (1) »
piątek, 16 czerwca 2017

Bilet na samolot kupiony, mieszkanie lub hotel zarezerwowane. Pozostaje pytanie: wypożyczać samochód czy nie? Ja zawsze polecam wypożyczenie auta, przynajmniej na kilka dni, nie tylko dla wygody, ale głównie dlatego, że do wielu miejsc na Sardynii transport publiczny nie dociera albo połączenia są źle skomunikowane. Banalnym przykładem niech będzie wioska Barumini, gdzie znajduje się chyba najsłynnniejszy sardyński nurag Su Nuraxi. Z Cagliari dojeżdża tam jeden autobus dziennie. Wyjazd z Cagliari o 14 30, dojazd 16 18 (prawie dwie godziny na pokonanie niecałych 70 km). Powrót... 6 10 rano. Tak więc, wypożyczając auto wydacie więcej, ale za to zaoszczędzicie na czasie, zwłaszcza jeśli macie zamiar trochę wyspę pozwiedzać, a nie tylko leżakować na plaży. Nie mniej jednak...

Risultati immagini per arst

Nie mniej jednak Sardynię da się zwiedzić korzystając wyłącznie z transportu publicznego. Trzeba będzie oczywiście w tym wypadku dostosować sobie trasę zwiedzania do najlogiczniejszych, najefektywniejszych połączeń. Jednak... nie zawsze dojedziecie tam, gdzie sobie wymarzyliście. Usługi transportowe na Sardynii świadczą:

Azienda Regionale Sarda Trasporti znana pod skrótem ARSTktóra obejmuje autobusową komunikację międzymiastową (servizi extraurbani), komunikację miejską TPL (trasporto publico locale) w miastach Alghero, Carbonia, Iglesias, Macomer, Oristano, usługi kolejowe TPL na trasach Sassari-Alghero, Macomer-Nuoro, Monserrato - Isili, metrocagliari oraz metrosassari (tramwaje w Cagliari i Sassari). Tutaj rozkład jazdy (trzeba kliknąć w literkę, na którą zaczyna się nazwa miejscowości, do której chccecie dojechać.) 

trenitalia - włoskie koleje państwowe, które świadcza usługi na trasach Cagliari - Sassari (ok. 3h, euro 16,50), Cagliari - Olbia (ok. 3,5h, euro 18), Sassari - Olbia (ok. 1,45h, euro 8,10), Cagliari - Iglesias (ok. 1h, euro 4,30 )

oraz liczne autobusowe firmy prywatne, np. Sunny Lines Elite Services, która między innymi zawiezie was z Olbii do Costa Smeralda (Szmaragdowego Wybrzeża), Careddu Autoservizi (np. Tempio - Cagliari). Turmotravel (Olbia - Cagliari),  Mereu, (np. San Gavino Monreale - Portovesme), TourBaire (np. Cagliari - Capoterra).

Od 1 września 2016 Region Sardynia nareszcie wprowadził nowe zasady korzystania z transportu publicznego. Mają one za cel zachęcenie ludzi do korzystania z tej formy podróży. Dokładne informacje (w języku włoskim) znajdziecie w tej oto broszurce. Jednymi z najważniejszych zmian są: wprowadzenie biletu abonamentowego na okaziciela oraz ujednolicenie taryf na terenie całej Sardynii. W praktyce oznacza to, że bilet (np. tygodniowy) można sobie przekazywać w okresie jego ważności (oczywiście równocześnie nie mogą na jednym bilecie jechać dwie osoby) oraz, że zapłacicie tyle samo za przejazd autobusem w różnych miejscowościach. 

Rodzje biletów: CS = Corsa Semplice = zwykły czasowy do 90 minut w mieście (urbana) lub na trasę poza miastem (extraurbana), integrata (zintegrowana na tramwaj + autobus) w Cagliari i Sassari, CS 12 = karnet 12 przejazdowy, warunki j.w., BG = biglietto giornaliero (bilet dzienny, 24 h od momentu skasowania); ASI = abbonamento settimanale impersonale = abonament tygodniowy AMI = abbonamento mensile impersonale = abonament miesięczny, AAI = abbonamento annuoale impersonale = abonament roczny (wszystkie na okaziciela).

Przykładowe ceny w euro dla Cagliari oraz Sassari (w innych miejscowościach jest trochę taniej):

CS - 1,30, CS12 - 13, BG - 3,30 (dopłata za kupno w autobusie - 50 centów),

1-10 km: ASI - 12, AMI - 34,50, 11 - 20 km ASI - 15,50, AMI - 55

Zintegrowany CTM+trenitalia - do 20 km AMI - 45, do 30 km - 55

Teraz nie pozostaje wam nic innego, jak zaplanować waszą sardyńską podróż!

23:02, polonia-sardynia
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 01 czerwca 2017

Jeśli Państwo planujecie przyjazd na Sardynię i jeszcze nie znaleźliście nocleegu, to polecam moje własne mieszkanie w Olbii. 

Słoneczne, przytulne, z drewnianą podłogą. Powierzchnia 70m2 plus 25m2 (dwie werandy - na jednej z nich znajdują się stół i krzesła, więc można tam zjadać posiłki). Na mieszkanie składają się: duży pokój dzienny z aneksem kuchennym, dwie sypialnie, dwie łazienki (w jednej wanna, w drugiej prysznic), mała pralnia. W jednej sypialni znajduje się łóżko małżeńskie (można spać na nim we trójkę z małym dzieckiem - powiedzmy do 7 lat), w drugiej dwa łóżka polowe, w pokoju dziennym nierozkładany tapczan. Pierwsze piętro bez windy w małym condominium, w spokojnej okolicy, przy ślepej uliczce. Do mieszkania przynależy ogrodzone miejsce parkingowe. Mimo bliskości centrum wieczorami słychać śpiew ptaków, cykady i pobekiwanie owiec! Jest wi-fi, nie ma telewizora ani klimatyzacji, lecz mieszkanie jest dobrze izolowane. Wystarczy wziąć przykład z Sardyńczyków: na noc zostawić okna otwarte, rano zasunąć żaluzje, zamknąć okiennice i mieszkanie pozostanie chłodne. Max 4 osoby (ew. 5, jeśli są dzieci). Mieszkanie znajduje się 450 – 650 metrów od przystanków autobusów miejskich (nr 1, 2, 5) dojeżdżających na lotnisko i plaże (Porto Rotondo, Porto Istana). 15 min autem od lotniska, 10 min od portu. 10 min pieszo od głównej ulicy (Viale Aldo Moro), 2 min pieszo od supersamu, 10 min pieszo do pizzeri, w której pracuje Polka.

Mieszkanie jest wolne: 02 - 11 VI, 20 - 24 VI, 21 - 25 VII, 3 - 8 VIII, 17 - 31 VIII

10:31, polonia-sardynia , zakwaterowanie
Link Komentarze (8) »

W wielu domach to tradycja: przywiezienie z egzotycznej plaży trochę piasku lub muszelek. Można potem popatrzeć, podotykać, powspominać. Jednak będąc na sardyńskich plażach absolutnie nie zabierajcie się za zbieranie "pamiątek". Jest to zabronione, a jeśli guardia forestale (leśnicy) was przyłapią, słono za to zapłacicie. Mandat kosztuje od 1.549 do 9.296 euro! Pamiętajcie, że kontroli możecie zostać poddani również na lotnisku, a właściwiej byłoby powiedzieć, że przede wszystkim na lotnisku. 

sabbia rubata 

To surowe prawo (articolo 1162, codice di navigazione) zostało wprowadzone (i jest egzekwowane bezlitośnie), bowiem wieloletnie wywożenie piasku czy kamyków z niektórych plaż spowodowało ich prawie całkowite zniknięcie (patrz: Spiaggia Rosa na wyspie Budelli). Tak więc apeluję ponownie: tarzajcie się w piasku ile wlezie, masujcie sobie stopy na kwarcowych kamykach Is Arutas, szukajcie muszelek, lecz broń was panie boże! nie wynoście niczego, bo nagle koszt waszych wymarzonych wakacji może kilkakrotnie się zwiększyć!

wtorek, 30 maja 2017

Czy może ktoś z Czytelników lub sardyńskich rezydentów może pomóc Pani Lilianie? Dziękuję!

Lecę na Sardynię 27 czerwca ...ląduje ok. 24 godz. szukam pomocy ..kogoś kto własnym środkiem transportu dowiezie mnie z Cagilari do Oristano - mam tam noclegi na campingu..jesteśmy rodziną 4 osobową.
dziękuje i czekam na kontakt.  biuro@repsak.pl 
lilianna Nowak
16:05, polonia-sardynia , inne
Link Dodaj komentarz »
środa, 24 maja 2017

Podaję za portalem Fly4free: loty Wizzairem z Warszawy (Chopin) do Alghero (Fertilia) za około 50 euro to naprawdę gratka, ale musicie się pospieszyć z decyzją, bo nie sądzę, by oferta na takim poziomie potrwała długo. A jeśli - o tym pisałam ostatnio - będziecie mieli problemy ze znalezieniem noclegów, napiszcie na: polonia-sardynia@gazeta.pl, może coś się znajdzie. 

23:13, polonia-sardynia , aktualności
Link Dodaj komentarz »

Dzisiaj przedsmak przewodnika po sardyńskich plażach, nad którym ostatnio pracuję.

Spiaggia del Relitto *** (Caprera)

relitto

Bierze swą nazwę (“pod Wrakiem”) od wrytego w piasek szkieletu statku, którym w 1922 roku po wybuchu pożaru na jego pokładzie celowo wpłynięto na brzeg.

Plaża zatacza łagodny łuk długości ok. stu metrów, który po obu bokach finalizują granitowe skały, ulubione miejsce rybek. Na tyłach plaży bujna makia. Piasek biały, drobny i czysty. Piaszczyste dno opada bardzo łagodnie. Woda płytka, przejrzysta, w odcieniach błękitu oraz szmaragdu. Niemal zawsze spokojna.

Nie byłam na niej w zeszłym roku, lecz słyszałam, że teraz można nawet wypożyczyć skutery wodne. Przyznam, że jestem tym zaskoczona. Biorąc pod uwagę regulamin parku oraz niezwykłość miejsca ten rodzaj wodnej rozrywki powinien być wzbroniony.

Plaża w sam raz dla dzieci. Inwalidzi też mogą na nią jechać, ale będą musieli prezbrnąć przez kilkaset metrów nierównej drogi polnej.

Lepiej przyjechać bardzo wcześnie rano, bo inaczej mogą być problemy z parkingiem.

Dojazd: Z miasteczka La Maddalena jedźcie wzdłuż wybrzeża na wschód w kierunku wyspy Caprera. Pokonawszy most łączący obie wyspy kontynuujcie prosto asfaltową drogą, w głąb lasku sosnowego. Na malutkim rondzie skręćcie w prawo (w lewo do Muzeum Garibaldiego). Cały czas prosto główną drogą. Po ok 1,5 km miniecie skrzyżowanie, po kolejnych dwóch kilometrach dotrzecie na przesmyk rozdzielający plaże “Dwóch Mórz”. Stąd zaczyna się droga ubita. Po dalszych ośmiuset metrach, kiedy coraz węższa droga zbliży się o brzegu morza zauważycie kamienny głaz z wyrytym na nim napisemCala Andreani”. Skręćcie przy głazie w lewo i jedźcie aż do parkingu. Ostatni odcinek drogi jest w złym stanie.

Oprócz plaży: Będąc na wyspie Caprera warto zwiedzić dom-muzeum największego włoskiego patrioty, rewolucjonisty i bojownika o zjednoczenie, Giuseppe Garibaldiego. By dojechać do muzeum po przekroczeniu mostu łączącego La Maddalena z Caprera należy na małym rondzie w sosnowym lasku skręcić w lewo. (Jest kierunkowskaz.) Po kilkuset metrach bęziecie na miejscu. Często nie ma miejsca na parkingu, więc trzeba parkować gdzieś na poboczu albo w jakiejś zatoczce. Muzeum czynne codziennie oprócz poniedziałków w godz. 09 00 – 20 00. Wstęp € 6, do lat 18 gratis.

14:55, polonia-sardynia
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 07 maja 2017

W piątek wystartowała setna edycja wyścigu kolarskiego "Giro d'Italia".

Giro dItalia

 Po pierwszych dwóch etapach: Alghero - Olbia, Olbia - Tortolì, dzisiaj stuletni wyścig przejedzie przez ziemię stulatków: sardyński region Ogliastra. Niektórzy czekali od samego rana:

O sardyńskiej długowieczności już na blogu pisałam; zainteresowanych zapraszam do lektury.

Szkoda tylko, że będąc już (sardyńskim) emigrantem nie dane mi uczestniczyć w tym wydarzeniu....

zdjęcia: Fabrizio Caggiari, którego polecam na wycieczki w okolicach Olieny.  Organizuje wyprawy jeepem, obiad z pasterzami itp. Jest świetnie przygotowanym przewodnikiem.  

Tagi: sport
12:00, polonia-sardynia , aktualności
Link Dodaj komentarz »
piątek, 28 kwietnia 2017

"Sa die de sa Sardigna" czyli Dzień Sardynii obchodzony na wyspie 28 kwietnia jest sardyńskim świętem narodowym. Niekiedy bywa określany mianem: "Dzień ludu sardyńskiego" (Giornata del popolo sardo).

                                         Risultati immagini per sa die de sa sardigna                                         

Najbardziej ze święta cieszy się oczywiście szkolna młodzież, bo w odróżnieniu od swoich rówieśników "na kontynencie" (czyli na włoskim bucie) tego dnia mają wolne. Nie wszyscy z nich wiedzą co tak właściwie się świętuje, ważne, że nie ma szkoły! A świętuje się, wspomina pospolite ruszenie z roku 1794 przeciwko władzy piemonckiej, która kategorycznie odmówiła reform: przyznania Sardyńczykom niektórych stanowisk publicznych, utworzenia ministerstwa do spraw Sardynii w Turynie oraz Rady Stanu w Cagliari. W odpowiedzi rozwścieczeni Sardyńczycy zmusili do ucieczki namiestnika królewskiego razem ze świtą jego współpracowników. Rozczarowanie wyspiarzy było tym większe, iż rok wcześniej z oddaniem i skutecznie bronili wyspy, a więc posiadłości piemonckiej, przed najazdem - czy raczej nadpływem!- rewolucyjnej floty francuskiej. Niestety Sardynia przy tej okazji niepodległości nie uzyskała.

Giorgio Asproni.jpg               

Tegoroczne obchody poświęcone są Giorgio Asproniemu (na zdjęciu powyżej), niezłomnemu orędownikowi sardyńskiej niepodległości, który co prawda w buncie udziału nie brał - urodził się 14 lat później - ale uważany jest za jednego z najważniejszych sardyńskich polityków. Początkowo nic nie wskazywało na to, że wmiesza się w politykę, bowiem po ukończeniu sttudiów prawniczych z woli swego wuja został kanonikiem. Być może wuj nalegał na stan duchowny ze względu na nieposkromiony charakter bratanka, któremu jednakże niespokojny duch nie pozwalał na kontemplację w zakrystii. Asproni był głęboko przekonanym demokratą i republikaninem. Uznawszy, iz jedyną drogą do przeforsowania swoich rachi będzie czynny udział w polityce wystartował do pierwszej legislacji nowo utworzonego parlamentu włoskiego. Odrzucono jego kandydaturę ze względu na ów duchowny stan. Zrzuca więc bez wahania tunikę księżowską. Rozpoczyna aktywne zycie polityczne. Bierze udział w słynnym "Marszu Tysiąca" Garibaldiego, zakłada gazetę "Lo Stendardo Italiano". Pisze dla największych dzienników epoki. Nim odchodzi na zawsze, w roku 1876 raprezentuje Sardynię w dziewięciu legislaturach parlamentu włoskiego. 

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 33