| < Listopad 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
statystyka Artykuły Najlepsze Blogi
poniedziałek, 19 marca 2018

Sardynia większości z nas kojarzy się - i słusznie! - ze szmaragdowym, czystym morzem oraz przepięknymi plażami. Większości obiło się o uszy coś o sardyńskich górach, wąwozach, nuragach, bandytach, owcach, wysokich letnich temperaturach i smacznym jedzeniu. Nie wszyscy jednak wiedzą, iż jej bogactwem są też lasy. Dowodem tego może być nagroda przyznana w tym roku Sardynii przez EFI (European Forest Island). To wyróżnienie swiadectwem zaangażowania sardyńskich władz w ochronę i waloryzację lasów.

Las Sas Baddes:

Risultati immagini per foreste sarde

Sardynia jest pierwszym regionem Włoch pod względem powierzchni zalesionej: ok. 1 213 000 ha, co stanowi ponad połowę powierzchni wyspy (50,36%). W przeszłości była jednym, wielkim lasem, z którego do dziś zostało niewiele. "Zasługa" to najeźdźców: zarówno Rzymian (III w.p.n.e. - V .n.e.), Aragończyków i Katalończyków (XV - XVIII w.) jak i Sabaudczyków (wiek XIX), co jest chyba potwarzą największą, jako że owi byli władcami Królestwa Sardynii. W latach 1820 - 1883 pod topór poszło cztery piąte lasów. Ich powierzchnia  zmniejszyła się odpowiednio z 480 000 ha do ok. 100 000 ha. Prawdziwa dewastacja. Drewno służyło jako podkłady kolejowe, rusztowania w kopalniach, a karbonizowane - na opał. W Piemoncie. Nie na Sardynii. Obecnie większość sardyńskich lasów to lasy wtórne, sadzone ręką człowieka, lecz jeśli wędrować odpowiednio długo, to znajdzie się jeszcze bory pierwotne, nie tknięte ręką cżłowieka. Warto więc podczas pobytu na Magicznej Wyspie odwrócić się plecami do morza i ruszyć w głąb lądu, by odkryć kolejny skarb Magicznej Wyspy.

 Oto niektóre z sardyńskich lasów: Sette Fratelli (Sinnai, Burcei) , Montarbu (Seui), Marganai (Domusnovas) z ogrodem botanicznym Linasia oraz grotą San Giovanni, Monte Minerva (Villanova Monteleone), Lanaitho (Oliena), Limbara (Tempio Pausania).

źródło: , La Nuova Sardegna; Fiorenzo Caterini "Colpi di scure e sensi di colpa: storia del disboscamento della Sardegna dalle origini a oggi".

zdjęcie: picssr.com

Tagi: flora
16:06, polonia-sardynia , flora i fauna
Link Komentarze (1) »
środa, 21 lutego 2018

Na Sardynii trudno jest jednoznacznie zdecydować która z plaż jest "naj". Tym bardziej, iż jest w czym przebierać: ślicznych plaż pełno tutaj jak ulęgałek. Tym nie mniej kilka spośród nich pojawia się nieodmiennie w rankingach, np. Cala Goloritzè, Cala Mariolu, Cala Luna, Punta Molents, Cala Coticcio, Spiaggia del Principe czy La Pelosa. Są to w większości małe zatoki z niemożliwie szmaragdową lub turkusową, czyściutką wodą, wypełnione miałkim, białym piaskiem i obramowane gęstą ciemnozieloną makią, która porasta okoliczne skały czy klify. Słowem: uosobienie rajskiego zakątka. Ich piękno co roku zwaba coraz więcej urlopowiczów, co przy ich delikatnym ekosystemie może się okazać wręcz zgubne. By te perły natury nie uległy kompletnemu, nieodwracalnemu zniszczeniu podejmuje się różne środki zaradcze: wysokie opłaty za parking (np. Brandinchi), dzienny limit osób (np. Bidderosa) albo całkowity zakaz wstępu (np. Spiaggia Rosa na wyspie Budelli).

 plaża pelosa

Rada Miejska gminy Stintino, na której terenie leży słynna La Pelosa (na zdjęciu powyżej), rozmyśla nad  wprowadzeniem zakazu wnoszenia na plażę ręczników, toreb i przenośnych lodówek, bo to do nich właśnie przyczepia się cenny piasek.  Do tego obowiązkowe będzie mycie stóp przy wyjściu. Może się to wydawać przesadą, lecz w 2017 roku były dni, gdy przez niewielką łachę piasku tworzącą plażę przewijało się 7 tysięcy osób! To prawie czterokrotnie więcej niż “próg bezpieczeństwa”  w wysokości 1250 – 1300 osób/dzień ustalony przez włoski Wyższy Instytut Badań i Ochrony Środowiska (Istituto Superiore per la Protezione e la Ricerca Ambientale). Burmistrz ma nadzieję, iż dzięki tej akcji plaża dotrwa do października roku 2019, na kiedy to przewidziano prace mające na celu odtworzenie systemu wydm i ich powiązań funkcjonalnych z plażą. Prace podzielono na pięć etapów (koszt 18 milionów euro), z których na dwa pierwsze są już fundusze. W praktyce oznacza to, iż zlikwidowany zostanie ok. kilometr biegnącej wzdłuż wybrzeża ulicy (Viale La Pelosa), od skrzyżowania przy restauracji Gabbiano, w górę aż do Pelosetta, a w jej miejscu powstaną drewniane, zawieszone nad ziemią kładki. Ma to ułatwić “wymianę” piasku oraz reaktywować wydmy.

źródło: La Nuova Sardegna

poniedziałek, 18 września 2017

Jeśli ktoś wybiera się jesienią na Sardynię, to jako bazę polecam moje mieszkanie w Olbii

Słoneczne, przytulne, z drewnianą podłogą. Powierzchnia 70m2 plus 25m2 (dwie werandy - na jednej z nich znajdują się stół i krzesła, więc można tam zjadać posiłki). Na mieszkanie składają się: duży pokój dzienny z aneksem kuchennym, dwie sypialnie, dwie łazienki (w jednej wanna, w drugiej prysznic), mała pralnia. W jednej sypialni znajduje się łóżko małżeńskie (można spać na nim we trójkę z małym dzieckiem - powiedzmy do 7 lat), w drugiej dwa łóżka polowe, w pokoju dziennym nierozkładany tapczan. Pierwsze piętro bez windy w małym condominium, w spokojnej okolicy, przy ślepej uliczce. Do mieszkania przynależy ogrodzone miejsce parkingowe. Mimo bliskości centrum wieczorami słychać śpiew ptaków, cykady i pobekiwanie owiec. :) Jest wi-fi, nie ma telewizora ani klimatyzacji, lecz mieszkanie jest dobrze izolowane. Wystarczy wziąć przykład z Sardyńczyków: na noc zostawić okna otwarte, rano zasunąć żaluzje, zamknąć okiennice i mieszkanie pozostanie chłodne. Max 4 osoby (ew. 5, jeśli są dzieci). Mieszkanie znajduje się 450 – 650 metrów od przystanków autobusów miejskich (nr 1, 2, 5) dojeżdżających na lotnisko i plaże (Porto Rotondo, Porto Istana). 15 min autem od lotniska, 10 min od portu. 10 min pieszo od głównej ulicy (Viale Aldo Moro), 2 min pieszo od supersamu, 10 min pieszo do pizzeri, w której pracuje Polka, Ania.CENNIK za dobę: 2 os/40 euro, 3 os/50 euro, 4 osoby 60 euro. Do ceny należy doliczyć koszt końcowego sprzątania 50 euro. 

Oprócz telewizji oraz zmywarki jest wszystko, czego potrzeba do spędzenia spokojnych wakacji: garnki, patelnie, talerze etc, pościel, ręczniki domowe, ręczniki plażowe, trochę zabawek, książki w jęz. polskim do czytania na miejscu. Nic więc nie trzeba ze soba przywozić. 

10:34, polonia-sardynia
Link Komentarze (2) »
niedziela, 18 czerwca 2017

Jeden z czytelników słusznie zauważył, iż w poprzednim wpisie nie napisalam, gdzie kupować bilety na przejazd środkami komunikacji miejskiej. Piszę więc... Mozliwości jest kilka, lecz dwie wyłącznie dla osób posiadających włoski numer telefonu, bo z numerem polskim nie działa. Są to: zakup na oficjalnej stronie ARST lub używając aplikacji DropTicket.Turyście pozostają trzy rozwiązania: tradycyjne Tabacchi lub edicola (nie wszystkie, tutaj lista), automaty - na całej Sardynii jest ich zaledwie 18 albo u kierowcy, ale wówczas trzeba liczyć się z dopłatą, która zależy od długości trasy. Pamiętajcie, aby bilety skasować, bo inaczej będą nieważne i ryzykujecie karę!

07:33, polonia-sardynia
Link Komentarze (2) »
piątek, 16 czerwca 2017

Bilet na samolot kupiony, mieszkanie lub hotel zarezerwowane. Pozostaje pytanie: wypożyczać samochód czy nie? Ja zawsze polecam wypożyczenie auta, przynajmniej na kilka dni, nie tylko dla wygody, ale głównie dlatego, że do wielu miejsc na Sardynii transport publiczny nie dociera albo połączenia są źle skomunikowane. Banalnym przykładem niech będzie wioska Barumini, gdzie znajduje się chyba najsłynnniejszy sardyński nurag Su Nuraxi. Z Cagliari dojeżdża tam jeden autobus dziennie. Wyjazd z Cagliari o 14 30, dojazd 16 18 (prawie dwie godziny na pokonanie niecałych 70 km). Powrót... 6 10 rano. Tak więc, wypożyczając auto wydacie więcej, ale za to zaoszczędzicie na czasie, zwłaszcza jeśli macie zamiar trochę wyspę pozwiedzać, a nie tylko leżakować na plaży. Nie mniej jednak...

Risultati immagini per arst

Nie mniej jednak Sardynię da się zwiedzić korzystając wyłącznie z transportu publicznego. Trzeba będzie oczywiście w tym wypadku dostosować sobie trasę zwiedzania do najlogiczniejszych, najefektywniejszych połączeń. Jednak... nie zawsze dojedziecie tam, gdzie sobie wymarzyliście. Usługi transportowe na Sardynii świadczą:

Azienda Regionale Sarda Trasporti znana pod skrótem ARSTktóra obejmuje autobusową komunikację międzymiastową (servizi extraurbani), komunikację miejską TPL (trasporto publico locale) w miastach Alghero, Carbonia, Iglesias, Macomer, Oristano, usługi kolejowe TPL na trasach Sassari-Alghero, Macomer-Nuoro, Monserrato - Isili, metrocagliari oraz metrosassari (tramwaje w Cagliari i Sassari). Tutaj rozkład jazdy (trzeba kliknąć w literkę, na którą zaczyna się nazwa miejscowości, do której chccecie dojechać.) 

trenitalia - włoskie koleje państwowe, które świadcza usługi na trasach Cagliari - Sassari (ok. 3h, euro 16,50), Cagliari - Olbia (ok. 3,5h, euro 18), Sassari - Olbia (ok. 1,45h, euro 8,10), Cagliari - Iglesias (ok. 1h, euro 4,30 )

oraz liczne autobusowe firmy prywatne, np. Sunny Lines Elite Services, która między innymi zawiezie was z Olbii do Costa Smeralda (Szmaragdowego Wybrzeża), Careddu Autoservizi (np. Tempio - Cagliari). Turmotravel (Olbia - Cagliari),  Mereu, (np. San Gavino Monreale - Portovesme), TourBaire (np. Cagliari - Capoterra).

Od 1 września 2016 Region Sardynia nareszcie wprowadził nowe zasady korzystania z transportu publicznego. Mają one za cel zachęcenie ludzi do korzystania z tej formy podróży. Dokładne informacje (w języku włoskim) znajdziecie w tej oto broszurce. Jednymi z najważniejszych zmian są: wprowadzenie biletu abonamentowego na okaziciela oraz ujednolicenie taryf na terenie całej Sardynii. W praktyce oznacza to, że bilet (np. tygodniowy) można sobie przekazywać w okresie jego ważności (oczywiście równocześnie nie mogą na jednym bilecie jechać dwie osoby) oraz, że zapłacicie tyle samo za przejazd autobusem w różnych miejscowościach. 

Rodzje biletów: CS = Corsa Semplice = zwykły czasowy do 90 minut w mieście (urbana) lub na trasę poza miastem (extraurbana), integrata (zintegrowana na tramwaj + autobus) w Cagliari i Sassari, CS 12 = karnet 12 przejazdowy, warunki j.w., BG = biglietto giornaliero (bilet dzienny, 24 h od momentu skasowania); ASI = abbonamento settimanale impersonale = abonament tygodniowy AMI = abbonamento mensile impersonale = abonament miesięczny, AAI = abbonamento annuoale impersonale = abonament roczny (wszystkie na okaziciela).

Przykładowe ceny w euro dla Cagliari oraz Sassari (w innych miejscowościach jest trochę taniej):

CS - 1,30, CS12 - 13, BG - 3,30 (dopłata za kupno w autobusie - 50 centów),

1-10 km: ASI - 12, AMI - 34,50, 11 - 20 km ASI - 15,50, AMI - 55

Zintegrowany CTM+trenitalia - do 20 km AMI - 45, do 30 km - 55

Teraz nie pozostaje wam nic innego, jak zaplanować waszą sardyńską podróż!

23:02, polonia-sardynia
Link Komentarze (2) »
czwartek, 01 czerwca 2017

Jeśli Państwo planujecie przyjazd na Sardynię i jeszcze nie znaleźliście nocleegu, to polecam moje własne mieszkanie w Olbii. 

Słoneczne, przytulne, z drewnianą podłogą. Powierzchnia 70m2 plus 25m2 (dwie werandy - na jednej z nich znajdują się stół i krzesła, więc można tam zjadać posiłki). Na mieszkanie składają się: duży pokój dzienny z aneksem kuchennym, dwie sypialnie, dwie łazienki (w jednej wanna, w drugiej prysznic), mała pralnia. W jednej sypialni znajduje się łóżko małżeńskie (można spać na nim we trójkę z małym dzieckiem - powiedzmy do 7 lat), w drugiej dwa łóżka polowe, w pokoju dziennym nierozkładany tapczan. Pierwsze piętro bez windy w małym condominium, w spokojnej okolicy, przy ślepej uliczce. Do mieszkania przynależy ogrodzone miejsce parkingowe. Mimo bliskości centrum wieczorami słychać śpiew ptaków, cykady i pobekiwanie owiec! Jest wi-fi, nie ma telewizora ani klimatyzacji, lecz mieszkanie jest dobrze izolowane. Wystarczy wziąć przykład z Sardyńczyków: na noc zostawić okna otwarte, rano zasunąć żaluzje, zamknąć okiennice i mieszkanie pozostanie chłodne. Max 4 osoby (ew. 5, jeśli są dzieci). Mieszkanie znajduje się 450 – 650 metrów od przystanków autobusów miejskich (nr 1, 2, 5) dojeżdżających na lotnisko i plaże (Porto Rotondo, Porto Istana). 15 min autem od lotniska, 10 min od portu. 10 min pieszo od głównej ulicy (Viale Aldo Moro), 2 min pieszo od supersamu, 10 min pieszo do pizzeri, w której pracuje Polka.

Mieszkanie jest wolne: 02 - 11 VI, 20 - 24 VI, 21 - 25 VII, 3 - 8 VIII, 17 - 31 VIII

10:31, polonia-sardynia , zakwaterowanie
Link Komentarze (9) »

W wielu domach to tradycja: przywiezienie z egzotycznej plaży trochę piasku lub muszelek. Można potem popatrzeć, podotykać, powspominać. Jednak będąc na sardyńskich plażach absolutnie nie zabierajcie się za zbieranie "pamiątek". Jest to zabronione, a jeśli guardia forestale (leśnicy) was przyłapią, słono za to zapłacicie. Mandat kosztuje od 1.549 do 9.296 euro! Pamiętajcie, że kontroli możecie zostać poddani również na lotnisku, a właściwiej byłoby powiedzieć, że przede wszystkim na lotnisku. 

sabbia rubata 

To surowe prawo (articolo 1162, codice di navigazione) zostało wprowadzone (i jest egzekwowane bezlitośnie), bowiem wieloletnie wywożenie piasku czy kamyków z niektórych plaż spowodowało ich prawie całkowite zniknięcie (patrz: Spiaggia Rosa na wyspie Budelli). Tak więc apeluję ponownie: tarzajcie się w piasku ile wlezie, masujcie sobie stopy na kwarcowych kamykach Is Arutas, szukajcie muszelek, lecz broń was panie boże! nie wynoście niczego, bo nagle koszt waszych wymarzonych wakacji może kilkakrotnie się zwiększyć!

wtorek, 30 maja 2017

Czy może ktoś z Czytelników lub sardyńskich rezydentów może pomóc Pani Lilianie? Dziękuję!

Lecę na Sardynię 27 czerwca ...ląduje ok. 24 godz. szukam pomocy ..kogoś kto własnym środkiem transportu dowiezie mnie z Cagilari do Oristano - mam tam noclegi na campingu..jesteśmy rodziną 4 osobową.
dziękuje i czekam na kontakt.  biuro@repsak.pl 
lilianna Nowak
16:05, polonia-sardynia , inne
Link Komentarze (1) »
środa, 24 maja 2017

Podaję za portalem Fly4free: loty Wizzairem z Warszawy (Chopin) do Alghero (Fertilia) za około 50 euro to naprawdę gratka, ale musicie się pospieszyć z decyzją, bo nie sądzę, by oferta na takim poziomie potrwała długo. A jeśli - o tym pisałam ostatnio - będziecie mieli problemy ze znalezieniem noclegów, napiszcie na: polonia-sardynia@gazeta.pl, może coś się znajdzie. 

23:13, polonia-sardynia , aktualności
Link Komentarze (1) »

Dzisiaj przedsmak przewodnika po sardyńskich plażach, nad którym ostatnio pracuję.

Spiaggia del Relitto *** (Caprera)

relitto

Bierze swą nazwę (“pod Wrakiem”) od wrytego w piasek szkieletu statku, którym w 1922 roku po wybuchu pożaru na jego pokładzie celowo wpłynięto na brzeg.

Plaża zatacza łagodny łuk długości ok. stu metrów, który po obu bokach finalizują granitowe skały, ulubione miejsce rybek. Na tyłach plaży bujna makia. Piasek biały, drobny i czysty. Piaszczyste dno opada bardzo łagodnie. Woda płytka, przejrzysta, w odcieniach błękitu oraz szmaragdu. Niemal zawsze spokojna.

Nie byłam na niej w zeszłym roku, lecz słyszałam, że teraz można nawet wypożyczyć skutery wodne. Przyznam, że jestem tym zaskoczona. Biorąc pod uwagę regulamin parku oraz niezwykłość miejsca ten rodzaj wodnej rozrywki powinien być wzbroniony.

Plaża w sam raz dla dzieci. Inwalidzi też mogą na nią jechać, ale będą musieli prezbrnąć przez kilkaset metrów nierównej drogi polnej.

Lepiej przyjechać bardzo wcześnie rano, bo inaczej mogą być problemy z parkingiem.

Dojazd: Z miasteczka La Maddalena jedźcie wzdłuż wybrzeża na wschód w kierunku wyspy Caprera. Pokonawszy most łączący obie wyspy kontynuujcie prosto asfaltową drogą, w głąb lasku sosnowego. Na malutkim rondzie skręćcie w prawo (w lewo do Muzeum Garibaldiego). Cały czas prosto główną drogą. Po ok 1,5 km miniecie skrzyżowanie, po kolejnych dwóch kilometrach dotrzecie na przesmyk rozdzielający plaże “Dwóch Mórz”. Stąd zaczyna się droga ubita. Po dalszych ośmiuset metrach, kiedy coraz węższa droga zbliży się o brzegu morza zauważycie kamienny głaz z wyrytym na nim napisemCala Andreani”. Skręćcie przy głazie w lewo i jedźcie aż do parkingu. Ostatni odcinek drogi jest w złym stanie.

Oprócz plaży: Będąc na wyspie Caprera warto zwiedzić dom-muzeum największego włoskiego patrioty, rewolucjonisty i bojownika o zjednoczenie, Giuseppe Garibaldiego. By dojechać do muzeum po przekroczeniu mostu łączącego La Maddalena z Caprera należy na małym rondzie w sosnowym lasku skręcić w lewo. (Jest kierunkowskaz.) Po kilkuset metrach bęziecie na miejscu. Często nie ma miejsca na parkingu, więc trzeba parkować gdzieś na poboczu albo w jakiejś zatoczce. Muzeum czynne codziennie oprócz poniedziałków w godz. 09 00 – 20 00. Wstęp € 6, do lat 18 gratis.

14:55, polonia-sardynia
Link Komentarze (1) »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 34