statystyka Artykuły Najlepsze Blogi
Blog > Komentarze do wpisu

Sardynia - leśna wyspa

Sardynia większości z nas kojarzy się - i słusznie! - ze szmaragdowym, czystym morzem oraz przepięknymi plażami. Większości obiło się o uszy coś o sardyńskich górach, wąwozach, nuragach, bandytach, owcach, wysokich letnich temperaturach i smacznym jedzeniu. Nie wszyscy jednak wiedzą, iż jej bogactwem są też lasy. Dowodem tego może być nagroda przyznana w tym roku Sardynii przez EFI (European Forest Island). To wyróżnienie swiadectwem zaangażowania sardyńskich władz w ochronę i waloryzację lasów.

Las Sas Baddes:

Risultati immagini per foreste sarde

Sardynia jest pierwszym regionem Włoch pod względem powierzchni zalesionej: ok. 1 213 000 ha, co stanowi ponad połowę powierzchni wyspy (50,36%). W przeszłości była jednym, wielkim lasem, z którego do dziś zostało niewiele. "Zasługa" to najeźdźców: zarówno Rzymian (III w.p.n.e. - V .n.e.), Aragończyków i Katalończyków (XV - XVIII w.) jak i Sabaudczyków (wiek XIX), co jest chyba potwarzą największą, jako że owi byli władcami Królestwa Sardynii. W latach 1820 - 1883 pod topór poszło cztery piąte lasów. Ich powierzchnia  zmniejszyła się odpowiednio z 480 000 ha do ok. 100 000 ha. Prawdziwa dewastacja. Drewno służyło jako podkłady kolejowe, rusztowania w kopalniach, a karbonizowane - na opał. W Piemoncie. Nie na Sardynii. Obecnie większość sardyńskich lasów to lasy wtórne, sadzone ręką człowieka, lecz jeśli wędrować odpowiednio długo, to znajdzie się jeszcze bory pierwotne, nie tknięte ręką cżłowieka. Warto więc podczas pobytu na Magicznej Wyspie odwrócić się plecami do morza i ruszyć w głąb lądu, by odkryć kolejny skarb Magicznej Wyspy.

 Oto niektóre z sardyńskich lasów: Sette Fratelli (Sinnai, Burcei) , Montarbu (Seui), Marganai (Domusnovas) z ogrodem botanicznym Linasia oraz grotą San Giovanni, Monte Minerva (Villanova Monteleone), Lanaitho (Oliena), Limbara (Tempio Pausania).

źródło: , La Nuova Sardegna; Fiorenzo Caterini "Colpi di scure e sensi di colpa: storia del disboscamento della Sardegna dalle origini a oggi".

zdjęcie: picssr.com

poniedziałek, 19 marca 2018, polonia-sardynia
Tagi: flora
Zapytania dotyczące wakacji/pobytu na Sardynii, wycieczek lub wynajmu mieszkań proszę kierować na: polonia-sardynia@gazeta.pl

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: