statystyka Artykuły Najlepsze Blogi
Blog > Komentarze do wpisu

Najpiękniejsza sardyńska plaża "w przebudowie"

Na Sardynii trudno jest jednoznacznie zdecydować która z plaż jest "naj". Tym bardziej, iż jest w czym przebierać: ślicznych plaż pełno tutaj jak ulęgałek. Tym nie mniej kilka spośród nich pojawia się nieodmiennie w rankingach, np. Cala Goloritzè, Cala Mariolu, Cala Luna, Punta Molents, Cala Coticcio, Spiaggia del Principe czy La Pelosa. Są to w większości małe zatoki z niemożliwie szmaragdową lub turkusową, czyściutką wodą, wypełnione miałkim, białym piaskiem i obramowane gęstą ciemnozieloną makią, która porasta okoliczne skały czy klify. Słowem: uosobienie rajskiego zakątka. Ich piękno co roku zwaba coraz więcej urlopowiczów, co przy ich delikatnym ekosystemie może się okazać wręcz zgubne. By te perły natury nie uległy kompletnemu, nieodwracalnemu zniszczeniu podejmuje się różne środki zaradcze: wysokie opłaty za parking (np. Brandinchi), dzienny limit osób (np. Bidderosa) albo całkowity zakaz wstępu (np. Spiaggia Rosa na wyspie Budelli).

 plaża pelosa

Rada Miejska gminy Stintino, na której terenie leży słynna La Pelosa (na zdjęciu powyżej), rozmyśla nad  wprowadzeniem zakazu wnoszenia na plażę ręczników, toreb i przenośnych lodówek, bo to do nich właśnie przyczepia się cenny piasek.  Do tego obowiązkowe będzie mycie stóp przy wyjściu. Może się to wydawać przesadą, lecz w 2017 roku były dni, gdy przez niewielką łachę piasku tworzącą plażę przewijało się 7 tysięcy osób! To prawie czterokrotnie więcej niż “próg bezpieczeństwa”  w wysokości 1250 – 1300 osób/dzień ustalony przez włoski Wyższy Instytut Badań i Ochrony Środowiska (Istituto Superiore per la Protezione e la Ricerca Ambientale). Burmistrz ma nadzieję, iż dzięki tej akcji plaża dotrwa do października roku 2019, na kiedy to przewidziano prace mające na celu odtworzenie systemu wydm i ich powiązań funkcjonalnych z plażą. Prace podzielono na pięć etapów (koszt 18 milionów euro), z których na dwa pierwsze są już fundusze. W praktyce oznacza to, iż zlikwidowany zostanie ok. kilometr biegnącej wzdłuż wybrzeża ulicy (Viale La Pelosa), od skrzyżowania przy restauracji Gabbiano, w górę aż do Pelosetta, a w jej miejscu powstaną drewniane, zawieszone nad ziemią kładki. Ma to ułatwić “wymianę” piasku oraz reaktywować wydmy.

źródło: La Nuova Sardegna

środa, 21 lutego 2018, polonia-sardynia
Zapytania dotyczące wakacji/pobytu na Sardynii, wycieczek lub wynajmu mieszkań proszę kierować na: polonia-sardynia@gazeta.pl

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: