statystyka Artykuły Najlepsze Blogi
Blog > Komentarze do wpisu

Sardyński transport publiczny

Bilet na samolot kupiony, mieszkanie lub hotel zarezerwowane. Pozostaje pytanie: wypożyczać samochód czy nie? Ja zawsze polecam wypożyczenie auta, przynajmniej na kilka dni, nie tylko dla wygody, ale głównie dlatego, że do wielu miejsc na Sardynii transport publiczny nie dociera albo połączenia są źle skomunikowane. Banalnym przykładem niech będzie wioska Barumini, gdzie znajduje się chyba najsłynnniejszy sardyński nurag Su Nuraxi. Z Cagliari dojeżdża tam jeden autobus dziennie. Wyjazd z Cagliari o 14 30, dojazd 16 18 (prawie dwie godziny na pokonanie niecałych 70 km). Powrót... 6 10 rano. Tak więc, wypożyczając auto wydacie więcej, ale za to zaoszczędzicie na czasie, zwłaszcza jeśli macie zamiar trochę wyspę pozwiedzać, a nie tylko leżakować na plaży. Nie mniej jednak...

Risultati immagini per arst

Nie mniej jednak Sardynię da się zwiedzić korzystając wyłącznie z transportu publicznego. Trzeba będzie oczywiście w tym wypadku dostosować sobie trasę zwiedzania do najlogiczniejszych, najefektywniejszych połączeń. Jednak... nie zawsze dojedziecie tam, gdzie sobie wymarzyliście. Usługi transportowe na Sardynii świadczą:

Azienda Regionale Sarda Trasporti znana pod skrótem ARSTktóra obejmuje autobusową komunikację międzymiastową (servizi extraurbani), komunikację miejską TPL (trasporto publico locale) w miastach Alghero, Carbonia, Iglesias, Macomer, Oristano, usługi kolejowe TPL na trasach Sassari-Alghero, Macomer-Nuoro, Monserrato - Isili, metrocagliari oraz metrosassari (tramwaje w Cagliari i Sassari). Tutaj rozkład jazdy (trzeba kliknąć w literkę, na którą zaczyna się nazwa miejscowości, do której chccecie dojechać.) 

trenitalia - włoskie koleje państwowe, które świadcza usługi na trasach Cagliari - Sassari (ok. 3h, euro 16,50), Cagliari - Olbia (ok. 3,5h, euro 18), Sassari - Olbia (ok. 1,45h, euro 8,10), Cagliari - Iglesias (ok. 1h, euro 4,30 )

oraz liczne autobusowe firmy prywatne, np. Sunny Lines Elite Services, która między innymi zawiezie was z Olbii do Costa Smeralda (Szmaragdowego Wybrzeża), Careddu Autoservizi (np. Tempio - Cagliari). Turmotravel (Olbia - Cagliari),  Mereu, (np. San Gavino Monreale - Portovesme), TourBaire (np. Cagliari - Capoterra).

Od 1 września 2016 Region Sardynia nareszcie wprowadził nowe zasady korzystania z transportu publicznego. Mają one za cel zachęcenie ludzi do korzystania z tej formy podróży. Dokładne informacje (w języku włoskim) znajdziecie w tej oto broszurce. Jednymi z najważniejszych zmian są: wprowadzenie biletu abonamentowego na okaziciela oraz ujednolicenie taryf na terenie całej Sardynii. W praktyce oznacza to, że bilet (np. tygodniowy) można sobie przekazywać w okresie jego ważności (oczywiście równocześnie nie mogą na jednym bilecie jechać dwie osoby) oraz, że zapłacicie tyle samo za przejazd autobusem w różnych miejscowościach. 

Rodzje biletów: CS = Corsa Semplice = zwykły czasowy do 90 minut w mieście (urbana) lub na trasę poza miastem (extraurbana), integrata (zintegrowana na tramwaj + autobus) w Cagliari i Sassari, CS 12 = karnet 12 przejazdowy, warunki j.w., BG = biglietto giornaliero (bilet dzienny, 24 h od momentu skasowania); ASI = abbonamento settimanale impersonale = abonament tygodniowy AMI = abbonamento mensile impersonale = abonament miesięczny, AAI = abbonamento annuoale impersonale = abonament roczny (wszystkie na okaziciela).

Przykładowe ceny w euro dla Cagliari oraz Sassari (w innych miejscowościach jest trochę taniej):

CS - 1,30, CS12 - 13, BG - 3,30 (dopłata za kupno w autobusie - 50 centów),

1-10 km: ASI - 12, AMI - 34,50, 11 - 20 km ASI - 15,50, AMI - 55

Zintegrowany CTM+trenitalia - do 20 km AMI - 45, do 30 km - 55

Teraz nie pozostaje wam nic innego, jak zaplanować waszą sardyńską podróż!

piątek, 16 czerwca 2017, polonia-sardynia
Zapytania dotyczące wakacji/pobytu na Sardynii, wycieczek lub wynajmu mieszkań proszę kierować na: polonia-sardynia@gazeta.pl

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: Karol Werner, *.dynamic.chello.pl
2018/03/01 16:27:22
Szczerze chciałem podziękować za rzeczowe i sprawdzone informacje dotyczące transportu na Sardynii. Dużo skorzystałem przed swoim wypadem na wyspę. Kilka rzeczy naprawdę uratowało mi tyłek. Dobra robota. Jeśli nie masz nic przeciwko, także mocno rozpisałem się o transporcie u siebie, jak będziesz mieć chwilę - zerknij. Mam nadzieję, że nie popełniłem żadnego babola ;) A może też przyda się komus z Twoich czytelników. kolemsietoczy.pl/sardynia-transport-porady-informacje-bilety-ceny-pociagi-autobus-auto/