statystyka Artykuły Najlepsze Blogi
Blog > Komentarze do wpisu

Plaże sardyńskie - Spiaggia del Relitto

Dzisiaj przedsmak przewodnika po sardyńskich plażach, nad którym ostatnio pracuję.

Spiaggia del Relitto *** (Caprera)

relitto

Bierze swą nazwę (“pod Wrakiem”) od wrytego w piasek szkieletu statku, którym w 1922 roku po wybuchu pożaru na jego pokładzie celowo wpłynięto na brzeg.

Plaża zatacza łagodny łuk długości ok. stu metrów, który po obu bokach finalizują granitowe skały, ulubione miejsce rybek. Na tyłach plaży bujna makia. Piasek biały, drobny i czysty. Piaszczyste dno opada bardzo łagodnie. Woda płytka, przejrzysta, w odcieniach błękitu oraz szmaragdu. Niemal zawsze spokojna.

Nie byłam na niej w zeszłym roku, lecz słyszałam, że teraz można nawet wypożyczyć skutery wodne. Przyznam, że jestem tym zaskoczona. Biorąc pod uwagę regulamin parku oraz niezwykłość miejsca ten rodzaj wodnej rozrywki powinien być wzbroniony.

Plaża w sam raz dla dzieci. Inwalidzi też mogą na nią jechać, ale będą musieli prezbrnąć przez kilkaset metrów nierównej drogi polnej.

Lepiej przyjechać bardzo wcześnie rano, bo inaczej mogą być problemy z parkingiem.

Dojazd: Z miasteczka La Maddalena jedźcie wzdłuż wybrzeża na wschód w kierunku wyspy Caprera. Pokonawszy most łączący obie wyspy kontynuujcie prosto asfaltową drogą, w głąb lasku sosnowego. Na malutkim rondzie skręćcie w prawo (w lewo do Muzeum Garibaldiego). Cały czas prosto główną drogą. Po ok 1,5 km miniecie skrzyżowanie, po kolejnych dwóch kilometrach dotrzecie na przesmyk rozdzielający plaże “Dwóch Mórz”. Stąd zaczyna się droga ubita. Po dalszych ośmiuset metrach, kiedy coraz węższa droga zbliży się o brzegu morza zauważycie kamienny głaz z wyrytym na nim napisemCala Andreani”. Skręćcie przy głazie w lewo i jedźcie aż do parkingu. Ostatni odcinek drogi jest w złym stanie.

Oprócz plaży: Będąc na wyspie Caprera warto zwiedzić dom-muzeum największego włoskiego patrioty, rewolucjonisty i bojownika o zjednoczenie, Giuseppe Garibaldiego. By dojechać do muzeum po przekroczeniu mostu łączącego La Maddalena z Caprera należy na małym rondzie w sosnowym lasku skręcić w lewo. (Jest kierunkowskaz.) Po kilkuset metrach bęziecie na miejscu. Często nie ma miejsca na parkingu, więc trzeba parkować gdzieś na poboczu albo w jakiejś zatoczce. Muzeum czynne codziennie oprócz poniedziałków w godz. 09 00 – 20 00. Wstęp € 6, do lat 18 gratis.

środa, 24 maja 2017, polonia-sardynia
Zapytania dotyczące wakacji/pobytu na Sardynii, wycieczek lub wynajmu mieszkań proszę kierować na: polonia-sardynia@gazeta.pl

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: