statystyka Artykuły Najlepsze Blogi
Blog > Komentarze do wpisu

Dzień ludu sardyńskiego

"Sa die de sa Sardigna" czyli Dzień Sardynii obchodzony na wyspie 28 kwietnia jest sardyńskim świętem narodowym. Niekiedy bywa określany mianem: "Dzień ludu sardyńskiego" (Giornata del popolo sardo).

                                         Risultati immagini per sa die de sa sardigna                                         

Najbardziej ze święta cieszy się oczywiście szkolna młodzież, bo w odróżnieniu od swoich rówieśników "na kontynencie" (czyli na włoskim bucie) tego dnia mają wolne. Nie wszyscy z nich wiedzą co tak właściwie się świętuje, ważne, że nie ma szkoły! A świętuje się, wspomina pospolite ruszenie z roku 1794 przeciwko władzy piemonckiej, która kategorycznie odmówiła reform: przyznania Sardyńczykom niektórych stanowisk publicznych, utworzenia ministerstwa do spraw Sardynii w Turynie oraz Rady Stanu w Cagliari. W odpowiedzi rozwścieczeni Sardyńczycy zmusili do ucieczki namiestnika królewskiego razem ze świtą jego współpracowników. Rozczarowanie wyspiarzy było tym większe, iż rok wcześniej z oddaniem i skutecznie bronili wyspy, a więc posiadłości piemonckiej, przed najazdem - czy raczej nadpływem!- rewolucyjnej floty francuskiej. Niestety Sardynia przy tej okazji niepodległości nie uzyskała.

Giorgio Asproni.jpg               

Tegoroczne obchody poświęcone są Giorgio Asproniemu (na zdjęciu powyżej), niezłomnemu orędownikowi sardyńskiej niepodległości, który co prawda w buncie udziału nie brał - urodził się 14 lat później - ale uważany jest za jednego z najważniejszych sardyńskich polityków. Początkowo nic nie wskazywało na to, że wmiesza się w politykę, bowiem po ukończeniu sttudiów prawniczych z woli swego wuja został kanonikiem. Być może wuj nalegał na stan duchowny ze względu na nieposkromiony charakter bratanka, któremu jednakże niespokojny duch nie pozwalał na kontemplację w zakrystii. Asproni był głęboko przekonanym demokratą i republikaninem. Uznawszy, iz jedyną drogą do przeforsowania swoich rachi będzie czynny udział w polityce wystartował do pierwszej legislacji nowo utworzonego parlamentu włoskiego. Odrzucono jego kandydaturę ze względu na ów duchowny stan. Zrzuca więc bez wahania tunikę księżowską. Rozpoczyna aktywne zycie polityczne. Bierze udział w słynnym "Marszu Tysiąca" Garibaldiego, zakłada gazetę "Lo Stendardo Italiano". Pisze dla największych dzienników epoki. Nim odchodzi na zawsze, w roku 1876 raprezentuje Sardynię w dziewięciu legislaturach parlamentu włoskiego. 

piątek, 28 kwietnia 2017, polonia-sardynia
Zapytania dotyczące wakacji/pobytu na Sardynii, wycieczek lub wynajmu mieszkań proszę kierować na: polonia-sardynia@gazeta.pl

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: