statystyka Artykuły Najlepsze Blogi
Blog > Komentarze do wpisu

Sardynia - loty są czyli lotów nie ma

Jak to często w życiu bywa, mam dla was, drodzy Czytelnicy, dwie wieści: jedną dobrą, drugą złą. Którą chcecie najpierw? 

Zła: Od 1 listopada 2016 Ryanair wycofuje się ze swojej bazy w Alghero (oraz z Crotone), a co za tym idzie tnie połączenia. Z jedenastu zostaną trzy: Milano Bergamo, Bologna i Pisa. Powodem, wg kolosa przewozów powietrznych, jest decyzja rządu włoskiego o zwiększeniu podatku za pasażera (a właściwie za bilet) o prawie 40%, z 6,50 euro do 9 euro w celu zasilenia kas integracyjnych dla ex pilotów Alitalia. Ta decyzja z pewnością uderzy nie tylko w Sardyńczyków, którzy teoretycznie mają prawo do tzw. continuità territoriale czyli ciągłości terytorialnej - zniżek na loty i promy na, jak określają resztę Włoch - kontynent, ale w turystów, którzy będa mieli znacznie mniejsze szanse dotarcia na wyspę. Zlikwidowane połączenia w przybliżeniu są "odpowiedzialne" za około 700 tysięcy turystów, którzy prawdopodobnie już się tu nie pokażą, a wraz z nimi zniknie część źródła dochodów dla pracowników branży turystycznej (mnie!). W związku z całym tym zamieszaniem Izba Gospodarcza północnej Sardynii zdecydowała się na niebywały krok: zaczęła zbiórkę pieniędzy (już chyba z miesiąc temu), by zatrzymać jak najwięcej połączeń. Na ile im się uda? Do akcji przyłączyły się sztandarowe postaci sardyńskiej sztuki: Paolo Fresu (trębacz) oraz Antonio Marras (projektant mody). 

Dobra: Ryanair zapowiedział loty z Gdańska do Mediolanu Bergamo, skąd na Sardynię przysłowiowy rzut beretem. Loty zaczną się 1 listopada. Jak łatwo się domyślić, będzie to jedna z tych "przełożonych" tras "skradzionych" Alghero. Dobrze, że Wizzair zdecydował się na nowe połączenia z Katowic i Warszawy!

środa, 03 lutego 2016, polonia-sardynia
Zapytania dotyczące wakacji/pobytu na Sardynii, wycieczek lub wynajmu mieszkań proszę kierować na: polonia-sardynia@gazeta.pl

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: