statystyka Artykuły Najlepsze Blogi
Blog > Komentarze do wpisu

Oddajcie nam nasz raj!

Niewielu spośród turystów przyjeżdżających na Sardynię wie, że 24 tysiące hektarów ziemi na wyspie to permanentne poligony sił zbrojnych, na których "ćwiczą" żołnierze NATO. Te 24 tys. hektarów to 60% wszystkich poligonów włoskich. Powierzchnia dodatkowego "poligonu morskiego" przewyższa powierzchnię całej wyspy (ponad 24 tys. km2). 

morze

Nie będziemy teraz analizować przyczyn takiego stanu rzeczy, dość powiedzieć, że nareszcie Sardyńczycy "mają pełne jajka" (jak to się określa dosłownie i dość wulgarnie w języku włoskim w popularnym powiedzeniu), a co wykorzystano do gry słów w protestacyjnej serii zdjęć autorstwa Alec'a Cani zapraszającej do uczestniczenia w proteście. Na jednym z nich (poniżej) zamiast "ci avete rotto i coglioni" (czyt. colioni) (przepraszam za ten wulgaryzm!) napisano "ci avete rotto i colori" (czyli "zniszczyliście nam kolory"; w domyśle: naszej ziemi). Pod spodem, mniejszymi literami niedwuznaczne zaproszenie do zrzucania bomb "gdzie pieprz rośnie", a dokładniej, jak powiedziałaby moja mama, "na zadupiu świata". 

ci avete rotto

Sardyńczycy po raz pierwszy skrzyknęli się i stawili tłumnie (ok. 5 tys. osób) na protest na Capo Frasca* 13 września 2014. Akurat w czasie, gdy w sądzie w Lanusei odbywała się rozprawa przeciwko dowództwu Poligono interforze del Salto di Quirra, za zanieczyszczenie (zubożony uran oraz tor) całego obszaru, które spowodowało wzrost zachorowań na białaczkę wśród ludności (pasterzy) oraz częste i przedwczesne narodziny zdeformowanych makabrycznie płodów zwierząt hodowlanych (zwłaszcza owiec). Kontrargumenty, jak zazwyczaj w takich przypadkach, przypominają, jak mawiają Włosi, wspinaczkę po lustrze - jeśli ktoś zna włoski i ma ochote do zapraszam do artykułu. A jeśli ktoś jest zainteresowany tematem zanieczyszczenia środowiska wkutek działań zbrojnych, to zapraszam do przeczytania po polsku.

no guerra

 Mobilitacja anty-militarystów przyniosła długo oczekiwane rezultaty - latem 2015 r. zostanią otwarte dla publiczności 4, dotąd niedostępne plaże: s'Ortixeddu (nazywana przez lokalną ludność plażą Amerykanów), Porto Tramatzu oraz Spiaggie bianche w Teulada, Murtas w Villaputzu, a od 1 czerwca do 30 września zostaną wstrzymane ćwiczenia wojskowe. To pierwszy krok ku kompletnemu zlikwidowaniu poligonów na Sardynii (tak, są zapaleńcy, którzy w to wierzą!).

plaża

* na miejsce manifestacji wybrano Capo Frasca, gdyż właśnie na tym poligonie w 3 i 4 września 2014 po "ataku" niemieckich samolotów (nie pytajcie mnie jakich, bo w tej kwestii jestem kompletnym ignorantem) wybuchł pożar, który udało się ugasić z największą trudnością 

napisy na zdjęciach: 1. Bombowce? Nie, dziękuję. 3. Zabawa w wojnę? Nie na mojej ziemi. 4. Ja nie mogę wejść, czołgi tak. 

środa, 14 stycznia 2015, polonia-sardynia
Zapytania dotyczące wakacji/pobytu na Sardynii, wycieczek lub wynajmu mieszkań proszę kierować na: polonia-sardynia@gazeta.pl

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: