statystyka Artykuły Najlepsze Blogi
Blog > Komentarze do wpisu

La Pelosa - najpiękniejsza plaża sardyńska

Do tego, że na Sardynii znajdują się plaże, które śmiało można określić przymiotnikiem "rajskie" nie trzeba przekonywać nikogo. Śmiało można też orzec, że jest ich więcej niż dziesięć. Może nawet więcej niż dwadzieścia. Albo trzydzieści... Trudno tylko się zgodzić, która z nich jest tą najpiękniejszą, najpierwszą. W tej kwestii każdy będzie miał swoich faworytów. Moją ulubioną jest na przykład Cala Sabina, niewielka plaża na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy leżąca między Golfo Marinella i Golfo Aranci. Niemal na tym samym równoleżniku, lecz po przeciwnej, zachodniej stronie Sardynii, znajduje się La Pelosa, plaża leżąca na terenie gminy Stintino.

Ta właśnie plaża, w ramach Travellers' Choice 2013 została przez użytkowników Tripadvisor wytypowana jako druga najpiękniejsza w całych Włoszech i ósma w Europie. Pośród dziesięciu najpiękniejszych włoskich plaż aż połowa to plaże sardyńskie! Oprócz La Pelosa, na trzecim miejscu znalazła się Cala Mariolu (Orosei), na piątym Spiaggia di Tuerredda (Teulada), na ósmym Cala Brandinchi (Capo Coda Cavallo), a na dziesiątym Cala Goloritze (Baunei).

Uroku La Pelosa rzeczywiście nie można odmówić i reakcje na jej widok są entuzjastyczne. Niestety popularność miejsca odbiera mu jego magię - ilość turystów, zwłaszcza w lipcu i sierpniu - często przekracza jego pojemność. Jedynym wyjściem jest przyjście na plażę bardzo, bardzo wcześnie rano; wtedy jest też szansa na zaparkowanie auta. Kłopoty z parkowaniem oraz wysokie ceny parkingów to jedna z "niedogodności", na którą wskazują użytkownicy Tripadvisor. Podobnie jak przesadzone ceny w nadmorskich barach. Komentarz "Nawet w Wenecji jest taniej" mówi sam za siebie. Za leżak z parasolem trzeba zapłacić 20-25 euro. Po 15-tej można liczyć na tzw. "mezza giornata" - taryfę "połowa dnia". Inną bolączką La Pelosa jest niedostateczna ilość koszy na śmieci, co przekłada się na zanieczyszczone trawniki oraz krzaki. Wybierając się na plażę warto więc mieć ze sobą parasol i wiktuały.

Foto di La Pelosa Beach, Stintino

Samo "miasto", Stintino (ok. 1500 mieszkańców) znajduje się ok. dwóch kilometrów na południe od plaży. Bierze swoją nazwę od l'isthintino, co w dialekcie sassarese oznacza jelita, wnętrzności (zapewne ze względu na jelitowaty kształt cieśniny lub półwyspu, na którym powstało miasteczko).

Swoje powstanie Stintino zawdzięcza decyzji rządu włoskiego, który w 1885 roku zadecydował o stworzeniu na wyspie L'Asinara (tej, która widać po drugiej stronie przesmyku) lazaretu oraz kolonii karnej, która w 1977 została przekształcona w więzienie o zaostrzonym rygorze. (Udało się z niego uciec tylko dwójce więźniów - podczas jednej, wspólnej ucieczki.) W 1885 roku na Asinara mieszkało 45 rodzin - łącznie 411 mieszkańców; część z nich stanowili rybacy-immigranci z Ligurii, część sardyńscy pasterze i rolnicy (Cóż oni tam, biedacy, na tej jałowej, wysuszonej ziemi mogli uprawiać, to tylko niebiosa wiedzą!). Podczas I-szej wojny światowej Asinara stała się miejscem internowania (i w wielu przypadkach śmierci) austro-węgierskich jeńców wojennych. Na wyspę przywieziono ok. 24 tys. wycieńczonych marszami i zarażonych tyfusem, cholerą oraz gruźlicą żołnierzy. Od 1997 roku Asinara jest parkiem narodowym.

Od 1983 roku u brzegów Stintino odbywa się coroczna regata łodzi z ożaglowaniem łacinskim "Regata Vela Latina", a od  2009 - Stintino Contest - zawody w windsurfingu i kitsurfingu. W tym roku gwiazdy tych dyscyplin będzie można podziwiać podczas wilkanocnego weekendu, od 30 marca do 1 kwietnia.

Odległości od innych miast na Sardynii: Alghero - 54 km, Porto Torres - 31 km, Sassari - 51 km, Olbia - 146 km, Cagliari - 257 km.

źródło: http://it.wikipedia.org/wiki/Stintino , www.tripadvisor.it, http://www.vitatrentina.it, http://www.pubblicitas.it

zdjęcia: www.aniolaparola.it, www.tripadvisor.it, www.wikipedia.it,

 

piątek, 22 lutego 2013, polonia-sardynia
Zapytania dotyczące wakacji/pobytu na Sardynii, wycieczek lub wynajmu mieszkań proszę kierować na: polonia-sardynia@gazeta.pl

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: