statystyka Artykuły Najlepsze Blogi
Blog > Komentarze do wpisu

Długowieczni Sardyńczycy

Marzy Wam się długowieczność? Możecie jej sie spodziewać jeśli jesteście Sardyńczykami i mieszkacie w miejscowości poniżej 3 tysięcy mieszkańców w centrum Sardynii, a zwłaszcza w Tiana, Ovodda, Arzana i Ogliastra.

Do takiego wniosku doszli naukowcy tworzący grupę AKEA (od "a'kenta'annos*) na fakultecie biochemii klinicznej na Uniwersytecie w Cagliari. O ile we Włoszech (i na całym świecie) loczba stulatków  wynosi około 5-6 na 100 tys. mieszkańców, o tyle na Sardynii waha się między 15-20/100 000.

stary sardyńczyk

Dziwną zależność wyjaśnia profesor Luca Deiana, szef grupy badawczej: "Ogólnie, liczba kobiet-stulatek w stosunku do żeńskiej części populacji nie jest wyższa od tej, którą można znaleźć na przykład w krajach Europy północnej. Chodzi o inny stosunek mężczyzn-stulatków do męskiej części populacji. Procent stulatków na Sardynii jest trzykrotnie wyższy od tego w Danii, na przykład. To właśnie stanowi o unikalności Sardynii w tej kwestii."

starzy sardyńczycy

Czym wyjaśnić ten fenomen? Profesor Ciriaco Carru uważa, iż przyczyn należy szukać w niższej śmiertelności męskiej grupy wiekowej "ponad 80". Prowincja Nuoro jest jedyną we Włoszech, w której procent śmierci wśród mężczyzn, w grupie powyżej 85, jest niższy od tego w grupie kobiet. Jak dotąd nie znaleziono odpowiedzi na pytanie o przyczynę takiego stanu rzeczy. Wiadomo jedynie, iż 96% stulatków należy do rodzin, w których są inni stulatkowie oraz, że bardzo trudno dożyć do setki w mieście. Tak więc wsi spokojna, wsi wesoła jest zdecydowanie najodpowiedniejszym miejscem na osiąganie długowieczności. A co za tym idzie biologiczne, pozbawione dodatków chemicznych, proste, wiejskie jedzenie, dużo, dużo świeżego powietrza i poruszania się o własnych nogach (lub rowerem!) oraz... wino Cannonau! Tak, tak, podobno codzienne picie odpowiedniego wina przedłuża życie. To właśnie Cannonau zawiera dużo dobroczynnych procyjanidyn oraz polifenoli.

Antonio Todde

Antonio Todde

I jeszcze ciekawostka. Przez pewnien czas Sardyńczyk Antonio Todde był najstarszym żyjącym mężczyzną na świecie.

A dla zainteresowanych dobrym (i złym) wpływem wina link (po angielsku).

* sto lat

źródło: www.sardimondo.com, www.sardegna.blogosfere.it

zdjęcia: Contus Antigus, Wikipedia

wtorek, 05 czerwca 2012, polonia-sardynia
Tagi: Sardyńczycy
Zapytania dotyczące wakacji/pobytu na Sardynii, wycieczek lub wynajmu mieszkań proszę kierować na: polonia-sardynia@gazeta.pl

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: