statystyka Artykuły Najlepsze Blogi
Blog > Komentarze do wpisu

Sardyńskie flamingi

Nie trzeba jechać aż nad jezioro Nakuru w Kenii, by na własne oczy zobaczyć  flamingi. Wystarczy wycieczka na Sardynię - najlepiej do Cagliari.

flamingi

foto: www.ufficiostampacagliari.it

Warto się tam wybrać zwłaszcza w tym roku - ponoć wyjątkowym z punku widzenia ilości tych pięknych ptaków.

Można je podziwiać z punktów widokowych na terenie regionalnego parku Molentargius lub ze wzgórza Monte Urpinu, skąd rozpościera się widok na Golfo degli Angeli oraz na Cagliari wraz z portem i starym miastem.

Foto di Monte Urpinu, Cagliari

foto di Monte Urpinu TripAdvisor

Flamingi zajmują pięć wysepek pośród rozległych zasolonych stawów Molentargius. Tam się rozmnażają. Wykluwają się w maju lub czerwcu. W tym roku pierwsze pisklę zobaczyło światło dzienne 9-go maja, o miesiąc wcześniej, niż w roku ubiegłym. Wysiadywanie jedynego jaja trwa około miesiąca. Złożone zostaje w gnieździe o kształcie małego wulkanu usypanego z piasku i błota przez oboje rodziców. Jeśli chcielibyście podziwiać eleganckie zaloty flamingów musicie się zjawić na Sardynii w kwietniu.

Inne miejsca, w których można spotkać sardyńskie flamingi (znacznie mniej liczne): Posada, Santa Gilla, Sa Curcurica (między Orosei i Siniscola), Porto Giunco, Notteri, San Teodoro, Olbia.

flamingi

foto: www.mmedia.kataweb.it

Przyszłość sardyńskich flamingów wcale nie maluje się różowo. Dyrekcja parku chwaląc się na lewo i prawo sukcesem w gniazdowaniu "swoich" flamingów jednocześnie od 31 marca 2012 roku pozostawiła bez umów o pracę 21 pracowników parku - ornitologów, techników i ekspertów środowiska, którym tak naprawdę zawdzięczać należy powrót na stawy Molentargius "sa genti arrubia" (czerwonych ludzi), jak nazywają te piękne ptaki Sardyńczycy. Wysiłki trwały nieprzerwanie od roku 2006-go. W zeszłym roku z Tunezji przyleciało na gniazdowanie 8 tysięcy flamingów. Delikatna równowaga środowiska pozwalająca ptakom na składanie jaj może być łatwo zakłócona, zwłaszcza atakami bezdomnych psów, nadmiarem błota, podniesieniem poziomu wód czy zbyt bliskim sąsiedztwem ludzi. Tym bardziej, że w całej Europie istnieją zaledwie 4 miejsca gniazdowań flamingów: Camargue (południowa Francja), ujścia Ebro i Guadalquivir w Hiszpanii oraz delta Padu.

niedziela, 27 maja 2012, polonia-sardynia
Zapytania dotyczące wakacji/pobytu na Sardynii, wycieczek lub wynajmu mieszkań proszę kierować na: polonia-sardynia@gazeta.pl

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: gosieńka, *.enea.pl
2013/07/31 13:21:59
przedwczoraj wróciłam z Cagliari,kawałek od naszego hotelu były saliny,w których brodziły wielkie ilości flamingów.
-
2013/08/03 08:27:06
Czyli bardzo miłe towarzystwo! :) A Sardynia się podobała?