statystyka Artykuły Najlepsze Blogi
Blog > Komentarze do wpisu

1 maja - święto Sant'Efisio

Na Sardynii 1-szy maja, to nie tylko święto pracy, ale przede wszystkim święto współ-patrona Cagliari Sant'Efisio. (drugim patronem jest San Saturno)

efisio

Sant'Efisio urodził się w miejscowości Elia niedaleko Antiochii (Antakya) w dzisiejszej południowej Turcji. Jego ojcem był chrześcijanin Krzysztof, jego matką poganka Aleksandra. Po męczeńskiej śmierci ojca, matka wychowywała Efisio w duchu pogańskim. Dowiedziawszy się, iż w Antiochii przebywa cesarz Dioklecjan, matka zaprowadziła syna do władcy, by ten przyjął go w szeregi swej gwardii. Po kilku latach Efisio stał na czele większości wojsk cesarskich. Został wysłany do Włoch z zadaniem prześladowania chrześcijan.

procesjia sant efisio

Zapewne wyrżnąłby bez litości wielu, gdyby nie to, iż pewnej nocy usłyszał nad głową hałas, a pośród niego potężny głos: "O, Efisio, skąd przychodzisz i dokąd podążasz?" Zestrachany posłusznie odpowiedział: "Pochodzę z Antiochii i przybyłem tu na rozkaz cesarza, by prześladować chrześcijan." "To mnie prześladujesz" - odezwał się głos - "Syna prawdziwego Boga". Na niebie ukazał się krzyż, jako i na dłoni Efisio. Od tej chwili przyszły święty sprzeciwiwszy się rozkazom swego cesarza stał sie orędownikiem chrześcijan. Dioklecjan na wieść o tym wysłał sędziego Juliusza, by zajął miejsce Efisio, a jego samego uwięził. Juliusz czując się bliskim śmierci wysłał Flawiana. Ten złapał i wywiózł Efisio na Sardynię, do Nory, gdzie ów zginął śmiercią męczeńską dnia 15go stycznia 303r.  

Kult Sant'Efisio rozpoczął się na Sardynii w XVII wieku, podczas epidemii cholery. Burmistrz Cagliari, by uwolnić miasto od zarazy, zobowiązał się do prowadzenia corocznej procesji ku czci św. Efisio. Kolejnym wydarzeniem, które wzmocniło kult świętego było odparcie wojsk francuskich w 1793 roku. Jak utrzymują mieszkańcy Cagliari to właśnie wstawiennictwo sant'Efisio przyniosło zwycięstwo.

nora

Procesja ku czci św. Efisio to z pewnością jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń folklorystycznych na Sardynii. Biorą w niej udział nie tylko pielgrzymi, którzy pieszo pokonują odległość między Cagliari i Norą, ale 30-40 tradycyjnych wozów zaciągniętych w woły, jeźdźcy na przystrojonych odświętnie koniach i zespoły folklorystyczne.  

Oficjalna strona obchodów święta Sant'Efisio.

zdjęcia: www.cadelsolblog.net, www.baia.to

wtorek, 01 maja 2012, polonia-sardynia
Zapytania dotyczące wakacji/pobytu na Sardynii, wycieczek lub wynajmu mieszkań proszę kierować na: polonia-sardynia@gazeta.pl

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: