statystyka Artykuły Najlepsze Blogi
Blog > Komentarze do wpisu

Sa die de sa Sardigna

Dzisiaj na Wyspie świętuje się Dzień Sardynii - Sa Die De Sa Sardigna. Jest on obchodzony na pamiątkę tzw. "Vespri Sardi", buntów, do których doszło 28go kwietnia 1794-go roku. W ich wyniku z Cagliari zostali wypędzeni Piemończycy z na czele wice-królem Balbiano.

Sardyńczycy zbuntowali się, ponieważ rząd w Turynie odmówił ich prośbom: zarezerwowaniu dla nich części urzędów cywilnych i wojskowych oraz większej swobodzie w podejmowaniu decyzji odnoszących się do terytorium Sardynii. Pierwsze nieskoordynowane ruchy powstańcze zaczęły się już w latach osiemdziesiątych XVIIIw. Ich kulminacją był dzień 28-y kwietnia, kiedy to wice-król Balbiano wydał rozkaz aresztowania dwojga przywódców partii patriotycznej, adwokatów Vincenzo Cabras i Efisio Pintor. Zachęceni przykładem Cagliaritańczyków również mieszkańcy Sassari i Alghero wypędzają Piemończyków.

 

Pierwotnym przyczynkiem do buntu było niezadowolenie ludności mające swe źródło w fakcie, iż Sardynia była zaangażowana w wojnę rewolucyjnej Francji przeciwko innym państwom europejskim - w tym i Piemontowi. Gdy jednak w 1793 flota francuska zaatakowała Carloforte i Cagliari z zamiarem przywłaszczenia sobie wyspy ludność z poświęceniem rzuciła się do obrony. Broniła nie tylko swojej odwiecznej ojczyzny, ale jednocześnie ziem należących do Piemontu. Udany odpór wojsk francuskich rozgrzał ducha Sardyńczyków, którzy za wykazaną wierność spodziewali się uznania ze strony króla. Ów miast przyznać Sardyńczykom przywileje, o które prosili odmówił tym samym ściągając na siebie gniew potomków legendarnego Sardo.

sobota, 28 kwietnia 2012, polonia-sardynia
Zapytania dotyczące wakacji/pobytu na Sardynii, wycieczek lub wynajmu mieszkań proszę kierować na: polonia-sardynia@gazeta.pl

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: