statystyka Artykuły Najlepsze Blogi
Blog > Komentarze do wpisu

Wielkanoc na Sardynii cz.I

Dla wierzących Wielkanoc jest czasem szczególnych przeżyc duchowych. Dla niewierzących może być ciekawym doświadczeniem etnograficznym. Zwłaszcza na Sardynii.

Wielki Tydzień po sardyńsku to Chida Santa. Jego obchody zaczynają się już w Niedzielę Palmową. Procesje z palmami (sas Prammas), znane również u nas, nie wyróżniają się niczym niezwykłym. Do powszechnej tradycji należy też przyozdabianie grobu Jezusa (sos Sepurcros) w świątyniach czy poranna procesja wielkanocna (s'Incontru).O wiele ciekawsze, różne dla różnych miejscowości i często wręcz teatralne, są procesja Misteri - procesja z użyciem symbolicznych emblematów pasji Chrystusa - raprezentacje drogi krzyżowej, śmierci czy zdjęcia z krzyża. O ich charakterze decydują poszczególne confraternita czyli bractwa.

Wielki Tydzień obchodzony jest we wszystkich miejscowościach Sardynii, lecz najbardziej widowiskowe (i najbardziej reklamowane) uroczystości odbywają się w Cagliari, Alghero, Iglesias i Castelsardo.

Cagliari

W Niedzielę Palmową w południe w kościele św. Jana (San Giovanni) z jednego z bocznych ołtarzy zdejmuje się siedemnastowieczny drewnianego krzyż - su monumentu - ochrzczony tak z racji na swą wielkość. Będzie on służył w rytach s'Incravamentu (wbicie gwoździ) oraz s'Iscravamentu (wyjęcie gwoździ). W Wielki Czwartek członkowie bractwa przybiją do niego figurę Chrystusa i, obłożoną świeżymi kiełkami zboża, wystawią ją do adoracji. Kiełki hoduje się w ciemności, by nabrały specyficznego jasno-zielonego koloru i używa na całej Sardynii do przyozdabiania ołtarzy. Wieczorem, po mszy, z kościoła San Efisio wyrusza procesja niosąca figurę świętego, który odwiedza siedem grobów w siedmiu kościołach miasta. W Wielki Piątek o różnych godzinach po całym mieście przemieszczają się procesje z martwym Chrystusem. W Wielką Sobotę rano następuje zdjęcie Jezusa z krzyża - s'Iscravamentu. W Niedzilę Wielkanocną z dwóch przeciwnych kierunków wyruszają dwie procesje: jedna z figurą Madonny, druga - Chrystusa. Matka z Synem spotykają się na via Garibaldi otoczeni nieprzebranym tłumem wiernych.

Tutaj link do aktualnego kalendarza obchodów Wielkiego Tygodnia 2012 w najważniejszych miejscowościach Sardynii.

zdjęcia pochodzą kolejno z:

www.sardegnablogosfere.it

www.fotocommunity.it

www.sassari.mondodelgusto.it

 

 

piątek, 30 marca 2012, polonia-sardynia
Tagi: Cagliari
Zapytania dotyczące wakacji/pobytu na Sardynii, wycieczek lub wynajmu mieszkań proszę kierować na: polonia-sardynia@gazeta.pl

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: